Portal WikiLeaks opublikował dokument, który – jak twierdzi – jest depeszą przesłaną do przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ONZ i sekretarza generalnego tej organizacji przez tureckiego ambasadora przy ONZ.

Według treści depeszy, dwa niezidentyfikowane samoloty Su-24 zbliżyły się do tureckiej przestrzeni powietrznej. W czasie jej pisania zapewne nie było jeszcze potwierdzenia, że zestrzelono rosyjską maszynę. Stwierdzono również, że w ciągu 5 minut dziesięć razy próbowano nawiązać z nimi kontakt poprzez awaryjny kanał komunikacyjny i nakazać zmianę kursu na południe.

„Ignorując te ostrzeżenia, oba samoloty na wysokości 19 tys. stóp naruszyły turecką przestrzeń powietrzną na 1,36 mili w głąb i na długości 1,15 mili w ciągu 17 sekund”– napisano.

Jeden z samolotów opuścił turecką przestrzeń powietrzną, natomiast drugi został ostrzelany w czasie, gdy znajdował się nad terytorium Turcji, po czym spadł na terytorium syryjskie.

Informacje te mogą znajdować potwierdzenie w źródłach agencji Reuters w Białym Domu. Jak poinformowano, władze USA są zdania, że rosyjski Su-24 znajdował się przez chwilę w tureckiej przestrzeni powietrznej. Miał jednak zostać zestrzelony w przestrzeni powietrznej Syrii.

ZOBACZ: Turcja broni swojej wersji zdarzeń [MAPKA]

Twitter.com/@wikileaks / Reuters.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  arco :

  turcja=terroryści ci sami co isis. Albo się walczy z terroryzmem albo go wspiera, jak najszybciej zbombardować turcję i terrorystów tam będącymi .
  Ciekawe co by ten zakłamany świat powiedział jak by Chińczycy zestrzelili „demokratycznych amerykanów’ samolot w Azji na swoich wodach terytorialnych?
  Debilne akcje facbukowe i inny syf by przelał reżimowe media….
  Szkoda powinni się ruscy nie jeb****ć z tymi terrorystami dobrze , że się ujawnili wcześniej…
  WIADOMO JUŻ KTO WSPIERA TERRORYZM TURCJA,ARABIA SAUD,USA OŚ ZŁA !