Rosjanie przyłączą się do operacji poszukiwawczej zaginionego ponad tydzień temu argentyńskiego okrętu podwodnego ARA San Juan.

Mauricio Macri, prezydent Argentyny, poinformował, że przyjął przedstawioną podczas rozmowy telefonicznej propozycję prezydenta Rosji Władimira Putina, który wyraził chęć wysłania do rejonu poszukiwań rosyjskiego statku badawczego ‚Jantar’ (bursztyn) wraz z doświadczoną rosyjską ekipą ratowniczą. W środę przedstawiciel marynarki wojennej Argentyny Enrique Balbi powiadomił, że poszukiwania wkraczają w „krytyczną fazę, co oznacza, że wkrótce skończą się zapasy tlenu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W operacji poszukiwawczej okrętu, na którego pokładzie są 44 osoby, bierze udział ok. 4 tys. osób z dziesięciu krajów, w tym z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii, Chile. Marynarka wojenna USA wysłała do rejonu cztery niewielkie bezzałogowe statki oraz zespół wyspecjalizowany w podwodnych poszukiwaniach. W niedzielę amerykański sprzęt ratunkowy został dostarczony do miasta Comodoro Rivadavia w Patagonii. Są to kapsuły, które mogą uratować 16 osób naraz z głębokości ponad 600 metrów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Łączność z ARA San Juan utracono, gdy znajdował się w odległości ok. 432 km od wybrzeży Patagonii. W poniedziałek 13 listopada okręt opuścił port Ushuaia w południowej Argentynie na Ziemi Ognistej. Okręt jest najnowszym z trzech okrętów podwodnych argentyńskiej marynarki wojennej.

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz