Rosyjski Pierwszy Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok wobec Igora Girkina znanego pod pseudonimem “Striełkow”, skazanego na cztery lata więzienia za nawoływanie do ekstremizmu.

Jak przekazała rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS, Pierwszy Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok wobec Igora Girkina znanego pod pseudonimem “Striełkow”.

„Sąd rozpatrzył apelację od wyroku wobec Girkina i postanowił pozostawić wyrok bez zmian, a skargę obrony skazanego oddalił” – podała służba prasowa.

Prawnicy Striełkowa złożą kasację od decyzji o pozostawieniu wyroku bez zmian – poinformował po posiedzeniu sądu prawnik skazanego. „Z całą pewnością złożymy skargę kasacyjną na tę decyzję. Kasację rozpatrzy Sąd Najwyższy” – zapowiedział prawnik.

Przypomnijmy, że Sąd Miejski Moskwy uznał w czwartek Girkina za winnego “wzywania do działalności ekstremistycznej” – podała agencja informacyjna Interfax. Okres spędzony w areszcie tymczasowym zostanie mu zaliczony w poczet wykonania kary, przy czym dzień spędzony w areszcie równy będzie półtora dnia odbytej kary. Poza zamknięciem w kolonii karnej, “Striełkowa” ukarano również trzyletnim zakazem zarządzania treściami w internecie. Adwokat Girkina Aleksander Mołochow powiedział Interfaxowi, że od wyroku skazującego zostanie złożona apelacja.

Girkin to rosyjski militarysta. Jeszcze w czasie wojny domowej w Mołdawii w 1992 r. walczył po stronie rosyjskojęzycznych separatystów, którzy powołali funkcjonujące do dziś, nieuznawane Naddniestrze. Wkrótce potem pojawił się w Bośni i Hercegowinie, gdzie walczył po stronie republiki miejscowych Serbów.

To były żołnierz Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa, ale niektóre źródła wskazują także na jego współpracę z wywiadem wojskowym. Walczył w czasie pierwszej i drugiej wojny czeczeńskiej. Po odejściu ze służby pracował był prywatnym ochroniarzem.

Jednocześnie w latach 90 zaangażował się w publicystykę, będąc powiązany z nacjonal-komunistyczną gazetą “Zawtra” Aleksandra Prochanowa. Sam Girkin ma raczej poglądy narodowo-konserwatywne i imperialne. Jest zdecydowanym krytykiem rewolucji komunistów i Związku Radzieckiego.

W 2014 r. jako bojownik na czele grup paramilitarnych pojawił się najpierw na Krymie, a następnie w obwodzie donieckim. Nie podlegał wówczas rosyjskiej hierarchii wojskowej, lecz działał z poruczenia i dzięki funduszom konserwatywnego oligarchy Konstantina Małofiejewa.

Poprzez swoje wystąpienie transmitowane na portalach społecznościowych, zaczął grupować wokół siebie imperialnych radykałów, używających określenia “ruchu oburzonych patriotów”. Girkin trafnie przewidział, że Grupa Wagnera może próbować próprzeprowadzić w Rosji zamach stanu

Po aresztowaniu w lipcu 2023 r. rozpoczęto przeciwko niemu postępowanie karne, które zakończyło się czwartkowym wyrokiem. Proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami.

Kresy.pl/TASS

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply