Rosyjski myśliwiec MiG-31 przechwycił samolot rozpoznawczy norweskich sił powietrznych Falcon 20 nad Morzem Barentsa – poinformowało w środę rosyjskie Centrum Kontroli Obrony Narodowej.

Jak przekazała agencja prasowa Tass, w środę rosyjskie Centrum Kontroli Obrony Narodowej poinformowało, że rosyjski myśliwiec MiG-31 przechwycił samolot rozpoznawczy norweskich sił powietrznych Falcon 20 nad Morzem Barentsa.

„W dniu 7 kwietnia 2021 roku rosyjskie systemy kontroli przestrzeni powietrznej wykryły cel powietrzny nad terytorium Norwegii zbliżający się do granicy z Rosją. Myśliwiec MiG-31 z sił szybkiego reagowania obrony powietrznej Floty Północnej został zmotoryzowany, aby zidentyfikować cel powietrzny i zapobiec naruszeniu rosyjskiej granicy państwowej” – podało centrum w oświadczeniu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Załoga rosyjskiego myśliwca zidentyfikowała cel powietrzny jako samolot zwiadu radiotechnicznego i walki elektronicznej Sił Powietrznych Norwegii – Falcon 20 i obserwowała go nad Morzem Barentsa” – czytamy w oświadczeniu.

Centrum poinformowało, że po tym, jak samolot oddalił się od rosyjskiej granicy państwowej, rosyjski myśliwiec bezpiecznie wrócił na macierzyste lotnisko.

Lot rosyjskiego myśliwca przebiegał w ścisłej zgodności z międzynarodowymi zasadami użytkowania przestrzeni powietrznej – podkreśliło rosyjskie Narodowe Centrum Kontroli Obrony.

„Żadne naruszenie rosyjskiej granicy państwowej nie jest dozwolone” – napisano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowaliśmy, Rosjanie podali, że w ubiegłym tygodniu wykryli 37 obcych samolotów i 13 dronów, które prowadziły działania szpiegowskie i rozpoznawcze wzdłuż granic Federacji Rosyjskiej.

Według magazynu rosyjskiego resortu obrony „Krasnaja Zwiezda”, w ciągu ubiegłego tygodnia rosyjskie radary wykryły łącznie 50 obcych statków powietrznych, które prowadziły działania rozpoznawcze z powietrza w pobliżu granic Rosji.

Jak wynikało z dołączonej infografiki, wykryto 37 obcych samolotów i 13 dronów operujących wzdłuż rosyjskiej granicy. Ich lot był śledzony przez rosyjskie stacje radarowe.

Z kolei w poniedziałek 29 marca myśliwce NATO dziesięciokrotnie przechwytywały rosyjskie bombowce i myśliwce podczas lotu nad północnym Atlantykiem, Morzem Północnym, Morzem Czarnym i Morzem Bałtyckim. „Przechwytywanie wielu grup rosyjskich samolotów świadczy o gotowości i zdolności sił NATO do ochrony nieba sojuszników 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku” – powiedział generał brygady Andrew Hansen, zastępca szefa operacji sztabowych w Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu w Ramstein w Niemczech.

Kresy.pl/TASS

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz