Według rosyjskiej policji w Moskwie przeciw interwencji na Ukrainie protestowało 5 tysięcy Rosjan. Według organizatorów demonstrantów było 50-100 tys. Reporterzy TV Dożdż, znanej z opozycyjnej postawy wobec Kremla, ocenili liczebność maniefestacji na 10-15 tys. ludzi.

W Moskwie protestujący przeciw polityce władz rosyjskich wobec Ukriany zebrali się na Placu Puszkina i sformowali kolumnę – „Marsz Pokoju”, który skierował się na prospekt Sacharowa. Manifestacja był zgłoszona w urzędzie miejskim na 50 tys. uczestników. Przy czym według ocen policji i mediów było ich znacznie mniej.

Na drodze demonstracji ustawiały się grupy jej oponentów, które usiłowały obrzucać pochód jajakmi i pomidorami, wywrywać ukraińskie flagi. Nad kontramnifestacjami powiewały flagi Donieckiej Republiki Ludowej. Pochód wyróżniał się dużą liczbą ukraińskich flag. Pojawiło się na niej hasło „Przepraszamy Ukraino”. Mówcy domagali się natychmiastowego wycofania przez Kreml wszelkich roysjkich żołnierzy i funkcjonariuszy obecnych w Donbasie oraz zaprzestania materiałowego i politycznego wspierania tamtejszych separatystów. Irina Chakamada – znana opozycyjna działaczka społęczna, wzywała władze aby zaczęły przywiązywać większą wagę do spraw rosyjskie gospodarki miast prowadzić agresywną politykę zagraniczną.

W czasie moskiewskiego marszu doszło do nieoczekiwanej polemiki – jeden z mówców pochodzący z zachodniej Ukrainy przedstawił się jako jego przeciwnik a jego uczestników przedstawił jako „będących pod wpływem zachodu”. Oponował głośno inny Ukrianie, urodzony w Donbasie.

Podobny, choć znacznie mniej liczny marsz odbył się w Petersburgu:

prgazeta.ru/tvrain.ru/twitter.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      ka9q :

      Tak, tak to na pewno ,,ci wstrętni imperialiści, to wszystko to wstrętni imperialiści” a ludzie nie mają swojego zdania odmiennego niż władza i co ciekawe Rosyjskie Służby tak łatwo pozwoliłby na manipulacje płynącą wprost z ambasady USA, no chyba Pan obraża KGB.