Podczas pisania wspólnego niemiecko-rosyjskiego podręcznika metodycznego do historii zaszła istotna różnica w odniesieniu do skutków paktu Ribbentrop-Mołotow dla Polski. Strona rosyjska nie zgodziła się na użycie terminu „reżim okupacyjny” w stosunku do władzy sowieckiej na polskich Kresach po wrześniu 1939 roku.

Podręcznik zaprezentowano wczoraj w Berlinie, nosi tytuł „Niem­cy-Ro­sja. Przy­stan­ki wza­jem­nej hi­sto­rii – miej­sca pa­mię­ci”. Poświęcony jest okresowi 1917-1991 i przeznaczony jest dla nauczycieli w szkołach średnich. W zeszłym roku ukazała się wersja niemieckojęzyczna, obecnie wydano wersję rosyjskojęzyczną.

Podręcznik opracowano przyjmując zasadę, że każdy temat będzie poruszony przez historyka niemieckiego i rosyjskiego. Jak powiedział niemiecki przewodniczący Komisji Historyków Horst Moeller, stanowiska niemieckie i rosyjskie były nie do pogodzenia przy ocenie paktu Ribbentrop-Mołotow. Nie negowano samego zawarcia paktu, jednak różnice dotyczące Polski były znaczące. Według szefa komisji ze strony rosyjskiej Aleksandra Czubarjana, Stalin w 1939 zmuszony był podpisać układ z Hitlerem. Rosyjska strona sprzeciwiła się też stosowaniu pojęcia „reżim okupacyjny” wobec władzy sowieckiej na wschodnich terenach Rzeczypospolitej anektowanych przez sowiecką Ukrainę i sowiecką Białoruś (terytorium Polski będące pod okupacją Litwy zostało anektowane przez Związek Sowiecki w 1940). Historyk skrytykował próby stawiania na równi III Rzeszy i Związku Sowieckiego.

Jak zaznaczył dyrektor Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk, autorzy podręcznika „nie robili dramatu” z powodu różnic w interpretacji historii.

Podwójne teksty wynikające z różnicy stanowisk dotyczą także antykomunistycznego powstania w NRD w 1953 roku oraz blokady Berlina Zachodniego w latach 1948-1949 – informuje Polska Agencja Prasowa.

PAP / Kresy.pl

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  Ruscy jak zwykle idą w zaparte, twierdzą oni, że wyzwolili zach. Ukrainę i Białoruś, a zatem nie było okupacji. Ale to była okupacja polskich ziem, a fakt, że te ziemie są nadal pod okupacją, tyle że białoruską i ukraińską, nie zmienia tego faktu.

  • fiesta
   fiesta :

   17 wrzesniu 1939r napasci na Polske nie dokonala Rosja, ale zydo-bolszewickie ZSRR – vide zydostwo w aparacie wladzy na czele z zydem Stalinem (nieslubny syn zydowskiego kupca Dawida Papisniedowa z Gori, ktory posunal matke Stalina – matka Stalina pracowala u zyda D.Papisniedowa).
   Nawet W.Putin powtarzal stalinowskie klamstwa podczas pobytu w Gdansku w 2009r z okazji 70 rozcznicy wybuchu II w.s. i powiedzial, ze 17 wrzesnia 1939r ZSRR bronil praw mniejszosci narodowych zamieszkalych w Polsce oraz Putin wybielal Niemcow i powiedzial, ze Traktat Wersalski z 1919r byl przyczyna wybuchu II wojny swiatowej z powodu ponizenia Niemiec.
   Co na to zwolennicy Putina ?

  • kojoto
   kojoto :

   We wrześniu 1939r nóż w plecy wbiła Polsce mniejszość rusińska opętana upadlińską ideologią. Rozumiem, że o nich piszesz „ruskie śmieci”? Co do sowietów to było wiadomo, że to śmiertelny wróg Polski i wolności wogóle, podobnie jak niemieccy szowiniści, którzy stali się dla ukraińców wzorem do naśladowania.

   • fiesta
    fiesta :

    Kojoto, mysle ze „amstaf358” nie odroznia Rosji od ZSRR i przez to zrobil pomylke. Dziwie sie rowiez tobie, poniewaz napisales, ze niemieccy szowinisci stali sie wzorem do nasladowania dla Ukraincow, co rowniez jest bledne, poniewaz to Austria wspierala anty-polskie dzialania Ukraincow od 1918r – vide wojna polsko-ukrainska i obrona polskiego Lwowa, glownie przez polska mlodziez przed Ukraincami.
    Anty-polskie dzialania Ukraincow przybraly na sile w drugiej polowie lat 1920-tych i w latach 1930-tych, kiedy pojawili sie zawodowi terrorysci, tacy jak Szuchewycz i Bandera (obydwaj mieli zydowskie pochodzenie) – po aresztowaniu Szuchewycza i Bandery w Polsce troche ucichlo, ale gdy A.Hitler dal Ukraincom „zielone swiatlo” w 1941r na utworzenie ukrainskich jednostek wojskowych do sabotazu i dywersji na tylach armii czerwonej, wowczas Ukraincy na nowo stali sie agresywni w stosunku do Polakow.
    Zezwierzecenie i bestialstwo Ukraincow z OUN-UPA w stosunku do ludnosci polskiej na Kresach wschodnich II RP bylo wieksze niz bandytow niemieckich – Niemcy nie cwiartowali cial, nie obcinali glow, rak, nog, nosow, uszu, piersi u kobiet i nie rozcinali brzuchow, nie wyciagali wnetrznosci, nie wydlubywali oczu etc etc.
    Tego typu okruciensta tkwia w psychice Azjatow i ci co uwazaja sie za Ukraincow sa wlasciwie zydo-chazarami.

 2. ems
  ems :

  Bez wątpienia 17.09.1939 roku Rosja Sowiecka dokonała agresji na Polskę w wyniku czego olbrzymia część naszego Kraju znalazła się pod rosyjską okupacja. I to też nie podlega dyskusji. Wbrew temu co pisze Czubarjan stalinizm i hitleryzm to dwie ludobójcze ideologie. Obydwie warte siebie.