W 2023 roku sądy ogłosiły upadłość 21 tysięcy konsumentów. To historyczny rekord – informuje w środowym wydaniu “Puls Biznesu”.

Jak wskazuje “PB”, potwierdziły się zapowiedzi ekspertów, iż 2023 rok będzie rekordowy pod względem bankructw osób fizycznych. Wskazywały na to wyniki poszczególnych miesięcy, znacznie wyższe niż w latach poprzednich. W samym październiku ogłoszono 2 tys. upadłości, czyli tyle, ile w całym 2015 roku.

Skokowe wzrosty ogłaszanych upadłości konsumenckich zaczęły się w 2020 roku i z każdym kolejnym ich liczba się zwiększała.

Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), zauważa jednak, że w skali całego społeczeństwa “nic groźnego ani niepokojącego się nie dzieje”. “Po prostu osoby, które z różnych przyczyn wpadły w spiralę zadłużenia, dostają możliwość ogłoszenia upadłości, która de facto jest dla nich ratunkiem” – wskazuje prezes COIG. I dodaje, że przy zbyt niskich dochodach te osoby zaciągnęły zbyt wiele pożyczek czy kredytów.

Negatywnie na zdolność spłacania długów wpłynęły również przyczyny makroekonomiczne takie jak podwyżki stóp procentowych czy coraz wyższe koszty życia, paliw i energii.

CZYTAJ TAKŻE: Inflacja najniższa od dwóch lat

Upadłość konsumencka jest specjalną procedurą sądową dla osób, które stały się niewypłacalne – tzn. od co najmniej 3 miesięcy nie były w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań.

W przypadku ogłoszonej upadłości konsumenckiej każda osoba prywatna – tj. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej – może uwolnić się od ciążących na niej (części lub całości) długów, jednocześnie tracąc jednak zgromadzony dotąd majątek. Upadłość konsumencka nie obejmuje przedsiębiorców – wyjątek od 2020 roku stanowią jedynie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Upadłość konsumencką ogłasza sąd. Aby ją ogłosić, należy więc złożyć odpowiedni wniosek na urzędowym formularzu do wydziału gospodarczego ds. upadłościowych we właściwym sądzie rejonowym.

CZYTAJ TAKŻE: Fabryka Fiata w Polsce do likwidacji, unijne regulacje główną przyczyną

Kresy.pl / pb.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply