Rosja  wysłała do Waszyngtonu notę z żądaniem zaprzestania dostaw broni do Kijowa – powiedział ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow w wywiadzie telewizyjnym – przekazała w poniedziałek agencja prasowa Tass.

Jak przekazała w poniedziałek agencja prasowa Tass, Rosja  wysłała do Waszyngtonu notę z żądaniem zaprzestania dostaw broni do Kijowa – powiedział ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow w wywiadzie telewizyjnym.

“Osiemset milionów dolarów – tyle <…> broni zostanie wysłane z Waszyngtonu do Kijowa. To ogromna kwota, a to nie służy żadnemu poszukiwaniu dyplomatycznego rozwiązania, ani żadnej ugody. Czy złożyliśmy notę? Tak, podkreślaliśmy, że użycie broni przez Stany Zjednoczone jest niedopuszczalne i domagaliśmy się zaprzestania tego rodzaju praktyk” – powiedział.

Stany Zjednoczone „starają się podnieść poprzeczkę i eskalować sytuację”, powiedział Antonow. „Celem jest uniemożliwienie Rosji, jak otwarcie mówili [amerykańscy] senatorowie, stanie na własnych nogach i odmówienie poszanowania interesów Rosji lub usłyszenia głosu Rosji” – powiedział dyplomata.

W ubiegłym tygodniu stany Zachodnia Wirginia i Ohio przekazały Ukrainie, na prośbę Departamentu Obrony USA, transportery opancerzone M113 – podał portal Defense Express w poniedziałek. Nie określono, o jaką liczbę sprzętu chodzi. Transportery pochodzą z zapasów Gwardii Narodowej wspomnianych stanów.

“Mamy nadzieję i modlimy się, by wzmocniło to siły ukraińskie w obronie ich ojczyzny” – oświadczył gubernator stanu Zachodnia Wirginia Jim Justice.

“W miarę, jak wciąż dowiadujemy się o rosyjskich zbrodniach wojennych na Ukrainie, jako mieszkańcy Ohio jesteśmy gotowi pomóc narodowi ukraińskiemu w każdy możliwy sposób” – zaznaczył gubernator stanu Ohio Mike DeWine. “W Ohio mieszka duża społeczność ukraińska, z którą się solidaryzujemy – dodał.

Przypomniał, że w ubiegłym miesiącu stan Ohio przekazał Ukraińcom 75 hełmów balistycznych i 840 kamizelek kuloodpornych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek kolejne 800 milionów dolarów pomocy dla Ukrainy i powiedział, że poprosi Kongres o więcej pieniędzy na wzmocnienie wsparcia dla ukraińskiego wojska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone zapowiedziały nowe sankcje dla wojskowo-przemysłowego kompleksu Rosji.

„Nadal będziemy stosować rygorystyczne sankcje finansowe przeciwko Rosji i jej kluczowym instytucjom finansowym, a kolejnym etapem będzie rozbrojenie rosyjskiej machiny wojennej, kawałek po kawałku, poprzez zakłócenie działania ich kompleksu wojskowo-przemysłowego i łańcuchów dostaw” – powiedział Adeyemo podczas przemówienia w Instytucie Gospodarki Międzynarodowej Petersona.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply