Rosja wysłała do Tadżykistanu 12 pojazdów opancerzonych i szereg sprzętu wojskowego, poinformowało w sobotę jej ministerstwo obrony – przekazała agencja Reuters. Rosjanie wysyłają sprzęt wojskowy do swojego środkowoazjatyckiego sojusznika ze względu na sytuację w Afganistanie.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Rosja wysłała do Tadżykistanu 12 pojazdów opancerzonych i szereg sprzętu wojskowego, poinformowało w sobotę jej ministerstwo obrony. Rosjanie wysyłają sprzęt wojskowy do swojego środkowoazjatyckiego sojusznika ze względu na sytuację w Afganistanie.

Rosja jest zaniepokojona potencjałem rozszerzenia niestabilności w  regionie i możliwością infiltracji przez islamskich bojowników Azji Środkowej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W obliczu rosnącej niestabilności w pobliżu południowej granicy Tadżykistanu pracujemy razem, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym państwom” – powiedział generał dywizji Jewgienij Cindjajkin w oświadczeniu ministerstwa obrony.

Transfer sprzętu, który obejmuje również sprzęt do walki w zwarciu i sprzęt ochronny, zmodernizuje i znacznie wzmocni zdolności wojskowe Tadżykistanu, poinformowało ministerstwo. Granica Tadżykistanu z Afganistanem rozciąga się na długości 1344 km, a jej większość jest górzysta i trudna do kontrolowania.

W sierpniu szef rosyjskiego Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow poinformował, że Rosja zwiększyła dostawy broni do krajów Azji Środkowej, aby pomóc im odeprzeć potencjalne zagrożenia terrorystyczne.

„W celu właściwej reakcji na pogarszanie się sytuacji w regionie oraz prowadzenia działań mających na celu odparcie zagrożeń terrorystycznych na terytorium Uzbekistanu i Tadżykistanu mają się odbyć wspólne ćwiczenia. Dodatkowe dostawy broni i sprzętu wojskowego został zorganizowany w ramach pomocy wojskowo-technicznej” – powiedział Gierasimow na spotkaniu ze swoim uzbeckim odpowiednikiem Szuchratem Chalmuchamedowem. Gierasimow poinformował, że Rosja udziela pomocy metodologicznej w modernizacji sił zbrojnych Uzbekistanu i szkoleniu uzbeckiego personelu wojskowego w swoich akademiach wojskowych.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że rosyjskie bazy wojskowe w Tadżykistanie i Kirgistanie będą wykorzystywane do ochrony granic państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym na wypadek bezpośredniej agresji z Afganistanu.

„Nasza baza w Tadżykistanie jest wystarczająco potężna i silna. Oczywiście w razie potrzeby będzie zaangażowana w ochronę granic OUBZ na wypadek bezpośredniej agresji. To samo dotyczy naszej bazy w Kirgistanie – powiedział szef ministerstwa na spotkaniu ze środowiskiem naukowym syberyjskiego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk w odpowiedzi na pytanie o środki podejmowane w celu odparcia zagrożeń płynących z Afganistanu.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz