Od niedzieli europejska giełda energii Nord Pool przestaje handlować rosyjskim prądem – poinformował w piątek rosyjski koncern Inter RAO, który jest jedynym operatorem eksportu i importu energii elektrycznej w Rosji.

Rosyjski koncern Inter RAO otrzymał  z giełdy Nord Pool zawiadomienie dotyczące zawieszenia obrotu rosyjską energią elektryczną ze względu na ryzyko braku możliwości zapłaty – podaje agencja Reuters. W niedzielę handel zostanie wstrzymany.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

791 PLN    (3.59%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Giełda energii Nord Pool AS należy do Euronextu i operatorów systemów przesyłowych kontynentalnych krajów nordyckich i bałtyckich. Zajmuje się obrotem energią elektryczną w całej Europie. W 2019 roku łączny obrót Nord Pool wyniósł 494 TWh sprzedanego prądu. Stanowi to ponad 90 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej na rynkach skandynawskim i bałtyckim – podkreśla portal Microsoft News.

Przypomnijmy, że 13 maja br. Rosja wstrzymała dostawy energii elektrycznej do Finlandii. Rosjanie uzasadniają zawieszenie dostaw tym, że nie otrzymują za nie zapłaty.

Energia elektryczna z Rosji stanowiła około 10 proc. całkowitego zużycia w Finlandii. Władze kraju podkreślały, że brakujący import z Rosji można zastąpić bez trudu zwiększonym importem ze Szwecji, a częściowo również produkcją krajową.

W sobotę Rosja wstrzymała dostawy gazu ziemnego do sąsiedniej Finlandii po tym, jak nordycki kraj odmówił zapłaty Gazpromowi w rublach. „Import gazu przez punkt Imatra został zatrzymany” – poinformował operator systemu przesyłowego gazu ziemnego Gasgrid Finland w oświadczeniu.

W środę Finlandia i Szwecja złożyły formalne wnioski o przystąpienie do NATO. Szwecja i Finlandia były neutralne przez całą zimną wojnę, a ich decyzja o przystąpieniu do NATO jest jedną z najbardziej znaczących zmian w europejskiej architekturze bezpieczeństwa od dziesięcioleci. „To historyczny moment, który musimy wykorzystać” – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Ambasadorowie Szwecji i Finlandii przekazali mu listy aplikacyjne swoich krajów.

Zobacz także: MSZ Rosji zapowiada Finlandii wojskową „niespodziankę” w razie wstąpienia do NATO

reuters.com / msn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz