Rosja wypadła z pierwszej dziesiątki największych wierzycieli Stanów Zjednoczonych. Od marca do maja br. wartość obligacji USA będących w posiadaniu Rosjan spadła o ponad 80 proc.

Departament Skarbu USA poinformował, że w maju wartość amerykańskich obligacji pozostających w rękach rosyjskich wyniosła 14,9 mld USD. Pokazuje to bardzo duży spadek w ciągu ostatnich paru miesięcy. Jeszcze w kwietniu Rosjanie posiadali obligacje USA o wartości 48,7 mld dolarów. W marcu było to 96,1 mld USD. W związku z tym, Rosja wypadła z pierwszej dziesiątki największych wierzycieli Stanów Zjednoczonych.

Według portalu Bankier.pl, takiej sytuacji nie sposób nie łączyć z geopolitycznymi napięciami. Jak pisze, rosyjską wyprzedaż amerykańskich obligacji można wiązać z nałożonymi przez USA sankcjami. W kwietniu weszły w życie obostrzenia, które uderzyły w rosyjskich oligarchów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Portal zaznacza przy tym, że Rosja od lat prowadzi program wzmacniania swoich rezerw walutowych poprzez zakup złota. Działania Rosjan w tym zakresie są dziś największe na świecie.

Przeczytaj: Rosja: nie trzymamy naszego złota w USA, bo nikomu go nie powierzamy

Mimo, że Rosjanie pozbyli się znacznej części posiadanych amerykańskich obligacji, to w maju łączny popyt zagranicznych inwestorów na amerykański dług wzrósł. Na koniec maja jego wartość wyniosła 6 213 mld, podczas gdy miesiąc wcześniej było to 6 169 mld mld USD.

Na czołowych miejscach wśród wierzycieli Stanów Zjednoczonych wciąż plasują się azjatyckie potęgi – Chiny (1183,1 mld USD) oraz Japonia (1048,8 mld USD).  Trzecie miejsce zajmuje Irlandia (301 mld USD). Należy jednak zaznaczyć, że w tym przypadku dotyczy to także zarejestrowanych tam licznych instytucji finansowych i międzynarodowych korporacjach. Oficjalne dane pokazują bowiem lokalizację, a nie pochodzenie nabywcy. Według danych Departamentu Skarbu USA, Polska posiada amerykańskie obligacje o wartości 40,2 mld USD.

Przeczytaj: Ameryka jest bankrutem, ale Republikanów to nie obchodzi

Bankier.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz