Rosyjski państwowy armator Sowkomfłot, który specjalizuje się w transporcie skroplonego gazu, ropy i produktów naftowych, sprzeda co najmniej 40 jednostek – podał we wtorek brytyjski dziennik Lloyd’s List. Powodem są sankcje UE, Wielkiej Brytanii i Australii. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę pożyczek w zachodnich bankach.

Sowkomfłot nie podaje, ile dokładnie jednostek zostanie wystawionych na sprzedaż. „Na rynku oferowany jest tonaż według wieku, a także statki, których eksploatacja jest utrudniona ze względu na ograniczenia nałożone na rosyjską flotę handlową” – Interfax cytuje komunikat armatora.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Flota własnych i czarterowanych statków Sowkomflot składała się pod koniec lutego br. ze 134 statków. Lista obejmowała 108 tankowców różnych klas, 14 gazowców i 11 statków specjalistycznych.

Rosyjski urzędnik, który posiada bezpośrednią wiedzę na temat transakcji, powiedział Lloyd’s List, że co najmniej 40 statków Sowkomflot jest przedmiotem rozmów z potencjalnymi nabywcami z Dubaju i Chin. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę pożyczek z zachodnich banków.

Przypomnijmy, że już na początku kwietnia br. sprzedawcy paliwa przestali obsługiwać statki pływające pod rosyjską banderą w głównych europejskich portach na Morzu Śródziemnym.

Zobacz także: Holenderskie porty nie chcą wpuścić tankowca z rosyjską ropą

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała w środę szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji. Przewiduje on m.in. całkowite embargo na ropę naftową z Rosji. „W ciągu pół roku zakończymy dostawy rosyjskiej ropy, a do końca roku produktów rafineryjnych” – oświadczyła szefowa KE. Restrykcje dotyczą także rosyjskich wojskowych, podejrzanych o zbrodnie wojenne, rosyjskich banków oraz nadawców rosyjskich mediów. Propozycje sankcji przeciw Rosji muszą zostać jednogłośnie zatwierdzone przez państwa członkowskie, aby weszły w życie.

Zobacz także: Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Rotterdamu wpłynęło 126 tankowców z rosyjskim paliwem

lloydslist.maritimeintelligence.informa.com / interfax.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz