W ramach odwetu za „masowe wydalanie rosyjskich dyplomatów” z Niemiec, ponad 20 niemieckich dyplomatów musi opuścić Rosję – poinformował rosyjski MSZ.

W sobotę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zapowiedziała wydalenie ponad 20 niemieckich dyplomatów. Oświadczyła, że jest to odwet za „ponowne masowe wydalanie pracowników rosyjskich służb dyplomatycznych w Niemczech”. Uznała to za nowe „wrogie akty” Niemiec wobec Rosji.

„Zdecydowanie potępiamy działanie Berlina, który nadal w demonstracyjny sposób niszczy całokształt stosunków rosyjsko-niemieckich, w tym ich dyplomatyczny wymiar” – napisano w oświadczeniu MSZ Rosji. Zacharowa zarzuciła stronie niemieckiej brak dyskrecji w działaniu – mimo zapewnień sprawa wydalenia rosyjskich dyplomatów wyciekła wcześniej do mediów.

 

Rzeczniczka zapowiedziała, że dojdzie też do „znaczącego ograniczenia maksymalnie dozwolonej liczby pracowników w niemieckich placówkach dyplomatycznych w Rosji”. Wcześniej poinformowano o tym ambasadora Niemiec w Moskwie.

W sobotę rano do Berlina przyleciał z Moskwy za specjalnym pozwoleniem rosyjski samolot rządowy Ił-96-300. Oczekiwano, że wróci do Rosji po południu.

Serwis „Deutsche Welle” podał, że nie wiadomo dokładnie, ilu Rosjan Niemcy wydaliły lub ilu rzeczywiście opuściło kraj na pokładzie samolotu. Specjalne pozwolenie było konieczne z uwagi na zamknięcie przestrzeni powietrznej między UE i Rosją z powodu sankcji.

MSZ Niemiec potwierdziło jedynie, że w ostatnich tygodniach rząd prowadził z Rosją rozmowy na temat prezencji w poszczególnych placówkach dyplomatycznych, „w celu zmniejszenia  obecności rosyjskiego personelu wywiadowczego w Niemczech”. Potwierdzono, że „dzisiejszy wyjazd pracowników rosyjskiej ambasady jest z tym związany”.

Na początku kwietnia ub. roku Niemcy i Francja ogłosiły o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. Berlin opuściło 40 Rosjan a Paryż, według doniesień medialnych, 35. Tego samego dnia władze Litwy postanowiły o obniżeniu szczebla relacji dyplomatycznych z Rosją. W odwecie Rosja wydaliła 40 niemieckich dyplomatów, czyli około jednej trzeciej korpusu dyplomatycznego RFN w tym kraju.

Wcześniej Niemcy i Rosja niejednokrotnie decydowały się na wzajemnie wydalenie swoich dyplomatów, w związku z różnymi napiętymi sytuacjami.

Przeczytaj: Niemcy wydalają dwóch rosyjskich dyplomatów w związku z zabójstwem obywatela Gruzji w Berlinie

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply