Rosja umorzyła długi krajów afrykańskich na ponad 20 miliardów dolarów – poinformował w poniedziałek prezydent Władimir Putin.

Jak przekazała agencja prasowa Tass powołując się na słowa Władimira Putina, Rosja umorzyła długi krajów afrykańskich na ponad 20 miliardów dolarów.

„Wzajemne obroty handlowe rosną z roku na rok i na koniec ubiegłego roku osiągnęły prawie 18 mld dolarów” – powiedział rosyjski przywódca. „Szybsze przejście na waluty narodowe w rozliczeniach finansowych oraz tworzenie nowych łańcuchów transportowych i logistycznych ułatwi rozwój obrotów w handlu przeciwnym” – dodał Putin.

Zobacz też: Dawna Russia Today otwiera centrum w Republice Południowej Afryki

„Stosunki między Rosją a krajami afrykańskimi zawsze były budowane na bezinteresownych podstawach i równości, czego nie można powiedzieć o Stanach Zjednoczonych i Europie, które kontynuują politykę kolonialną” – uważa przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

„Należy podkreślić: Rosja i kraje afrykańskie są równymi sojusznikami i partnerami. Nasze stosunki zawsze były budowane na bezinteresownej podstawie, na zasadach wzajemnego szacunku i nieingerencji w sprawy wewnętrzne” — powiedział Wołodin, podkreślając, że dla Rosji „kontynent afrykański nigdy nie był przedmiotem interesów handlowych, wykorzystania siły roboczej i zasobów surowcowych”.

„Waszyngton i Bruksela dążą do przejęcia kontroli nad rosyjskimi i afrykańskimi zasobami naturalnymi. W rzeczywistości kontynuują politykę kolonialną. Idą na wszelkie środki, w tym na siłę i charakter terrorystyczny, dla własnej korzyści” – przekonywał. „Waszyngton nie może nas uczyć, jak budować relacje, przyjaźnić się i planować przyszłość”.

Przewodniczący Dumy uważa, że mimo sankcji ze strony Waszyngtonu Rosja i państwa afrykańskie rozwijają współpracę handlową i gospodarczą. W szczególności, zdaniem polityka, rosną obroty handlowe, które na koniec ubiegłego roku wyniosły 17,9 mld dolarów.

„Dzisiaj kontynent afrykański odgrywa ważną rolę w rozwiązywaniu problemów globalnych i regionalnych. A będzie tylko rósł” – podsumował Wołodin.

Zobacz też: Rosną wpływy Rosji w centrum Afryki – są żołnierze, będzie rosyjski w szkołach

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz