Rosyjskie media poinformowały o rozpoczęciu budowy pierwszego w Rosji strategicznego bombowca o właściwościach „stealth”, PAK DA.

Rosja rozpoczęła budowę swojego pierwszego strategicznego bombowca o właściwościach „stealth”. Prace prowadzone są w ramach programu „Perspektywiczny Kompleks Lotniczy Dalekiego Zasięgu”, znanego też pod nazwą „Projekt 80” lub „Kurier”. Poinformowała o tym we wtorek agencja TASS, powołując się na źródło w rosyjskim sektorze wojskowo-przemysłowym.

Według tego źródła, produkcją elementów kadłuba pierwszej maszyny będzie zajmował się jeden z zakładów należących do Zjednoczonej Korporacji Lotniczej. Zaznaczono, że zakończono już opracowywanie roboczej dokumentacji projektowej i rozpoczęto dostawę materiałów potrzebnych do budowy samolotu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Inne źródło poinformowało TASS, że trwa już budowa kokpitu nowego bombowca. Finalny montaż całej maszyny powinien zakończyć się w przyszłym roku.

Służba prasowa Biura Projektowego Tupolewa powstrzymała się od skomentowania kwestii budowy pierwszego samolotu PAK DA.

W grudniu ub. roku rosyjski wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko powiedział, że wstępny projekt samolotu został zaaprobowany, a biuro Tupolewa rozpoczęło prace nad stworzeniem roboczej dokumentacji projektowej. Mówił też, że zaczęto tworzyć części i elementy testowych egzemplarzy PAK DA. W lutym br. Kriworuczko zapowiedział, że jeszcze w tym roku odbędą się pierwsze testy silnika dla tego samolotu.

Według mediów rosyjskich, PAK DA został zaprojektowany według schematu tzw. latającego skrzydła. Bombowiec ma być wyposażony w technologie i materiały „stealth”, które będą redukować jego widzialność dla radarów. Samolot będzie mógł latać z prędkością poddźwiękową i będzie w stanie przenosić obecnie dostępne, jak i planowane na przyszłość rakietowe pociski manewrujące, bomby precyzyjne i broń hipersoniczną. Rosjanie zamierzają wyposażyć go też w najnowsze systemy łączności oraz sprzęt zakłócający.

Przeczytaj: Rosja zamierza całkowicie zmodernizować flotę bombowców strategicznych Tu-160 do 2030 r.

Tass / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz