Rosja rozmieszcza Iskandery na stałe przy granicy z Polską

Dziennik „Kommiersant” poinformował, że Iskandery są rozmieszczane w Obwodzie Kaliningradzkim, a do służby wejdą na początku 2018 r.

Według rosyjskich mediów w nowe zestawy rakiet Iskander-M wyposażona jest stacjonująca w Obwodzie Kaliningradzkim 152. brygada rakietowa jest wyposażana w nowe zestawy rakiet Iskander-M.

Iskandery mają zostać rozmieszczone na stałe. „Kommiersant” przypomina, że Kreml zapowiadał możliwość realizacji takiego kroku od 2007 roku, jednak do tej pory najnowsze operacyjno-taktyczne zestawy rakietowe przerzucane były w ten region jedynie czasowo.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja grozi, że wyśle więcej Iskanderów do obwodu kaliningradzkiego

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu komentując te doniesienia dla „Kommiersanta” zaznaczyła, że wszelkie rozmieszczenie w pobliżu granic Sojuszu rakiet, które mogą przenosić głowice jądrowe nie będzie sprzyjać zmniejszeniu napięcia w stosunkach z Moskwą. Podkreśliła także, że NATO wyraża nadzieję, iż Rosja w duchu przejrzystości przedstawi więcej informacji na ten temat.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosyjski dziennik cytuje też komentarz jaki miał uzyskać w polskim MSZ. Aktywna militaryzacja obwodu kaliningradzkiego, trwająca już kilka lat, wywołuje zaniepokojenie wszystkich krajów w regionie i poza jego granicami – napisała polska dyplomacja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wywiad USA potwierdza: Rosja wysłała wyrzutnie Iskander-M do Kaliningradu

„Kommiersant” powołując się na źródło zbliżone do sztabu generalnego Rosji podał, że Iskandery zajmą miejsce używanych obecnie zestawów Toczka-U, w brygadzie rakietowej stacjonującej w Czerniachowsku, położonym około 30 km od granicy z Polską.

Przed wprowadzeniem Iskanderów do służby, żołnierze 152. brygady przejdą przeszkolenie z ich obsługi w centrum szkoleniowym wojsk rakietowych w obwodzie astrachańskim. Później mają mieć miejsce ćwiczenia taktyczne, by później personel brygady przemieszczony zostanie do miejsca stałej dyslokacji.

Według źródła wojskowego czasowe przerzucanie najnowszych operacyjno-taktycznych zestawów rakietowych do Czerniachowska stosowane było wcześniej jako „demonstracyjna odpowiedź na nieprzyjazne kroki NATO, w szczególności USA”. Stałe zaś rozmieszczenie Iskanderów było odkładane z przyczyn politycznych (…) władze polityczno-wojskowe utrzymywały takie środki jako „asa w rękawie na wypadek raptownego pogorszenia się stosunków – podał „Kommersant”.

Źródło, na które powołuje się rosyjski dziennik twierdzi również, że w związku z zaostrzającą się sytuacją w regionie w 2016 roku podjęto decyzję o przystąpieniu do wznoszenia w Czerniachowsku przenośnych hangarów w celu rozmieszczenia tam zestawów rakietowych na stałe. Prace te są już zakończone, i Iskandery mogą już zostać rozmieszczone.

Kresy.pl / tvp.info / kommersant.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz