Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że od grudnia 2022 roku na jednej z głównych wysp w północnej części Kurylów stacjonuje dywizjon rakietowych systemów przeciwokrętowych Bastion.

W środę na posiedzeniu kolegium Ministerstwa Obrony Rosji, szef resortu Siergiej Szojgu poruszył temat Wysp Kurylskich. Oświadczył, że w celu ustanowienia ciągłej strefy kontroli sytuacji na powierzchni wzdłuż archipelagu, na jednej z wysp rozmieszczono dywizjon samobieżnych rakietowych systemów obrony wybrzeża Bastion.

Szojgu powiedział, że systemy te są tam obecne „od grudnia 2022 roku”, pełniąc dyżur bojowy. Rozmieszczono je na wyspie Paramuszyr, dużej wyspie w północnej grupie Dużego Łańcucha Kurylskiego Wysp Kurylskich.

Przeczytaj: Japonia upomina się o Wyspy Kurylskie: „Terytoria Północne są okupowane przez Rosję”

Rosyjski minister mówił też o wzmacnianiu Wschodniego Okręgu Wojskowego, gdzie trwa obsadzanie kadrami oficerskimi poszczególnych formacji i jednostek. Według niego, w ubiegłym roku było to ponad 2,5 tys. oficerów. Zaznaczył, że w tym roku okręg musi skoncentrować się głównie na „udoskonaleniu systemu rozmieszczenia mobilizacyjnego, budowie obiektów infrastruktury wojennej i zapewnieniu wojskom nowoczesnego uzbrojenia”.

„Zdolności bojowe Wschodniego Okręgu Wojskowego znacząco wzrosły. W ubiegłym roku pozyskał on około 400 jednostek nowoczesnych i zmodernizowanych typów sprzętu” – powiedział Szojgu. Sprecyzował, że wśród nich są m.in. krążownik podwodny z napędem atomowym, myśliwce Su-57, rakietowe systemy przeciwlotnicze Tor-M2DT oraz rakietowe systemy obrony wybrzeża Bał.

Samobieżny system Bastion, uzbrojony w przeciwokrętowe pociski rakietowe Oniks został dopuszczony do służby w 2010 roku. Według źródeł rosyjskich, na przełomie 2020/2021 eoky Marynarka Wojenna Rosji posiadała 40 tego rodzaju systemów. Jeden batalion systemu Bastion jest w stanie bronić 600-km odcinka wybrzeża. Dotyczy to głównie okrętów, ale w razie konieczności system można zastosować przeciwko bazom lądowym przeciwnika. Zasięg rakiet Oniks wynosi 500 km (według Tass, inne źródła rosyjskie podają 600 km), a stanowisko ogniowe może być zlokalizowane nawet do 200 km od linii brzegowej.

Systemy Bastion zostały wprowadzone przez Rosjan na Krym w 2014 roku. Z kolei w grudniu 2020 roku pisaliśmy o decyzji Rosjan w sprawie rozmieszczenia w rejonie Kaliningradu dodatkowych rakietowych systemów przeciwokrętowych Bastion. Rosyjska gazeta „Izwiestija” zaznaczała, że rozmieszczenie systemów Bastion w rejonie Kaliningradu to reakcja na wzmacnianie zgrupowań sił NATO w Europie.

Interfax / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply