Rosyjskie MSZ odrzuciło w czwartek propozycję sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa dotyczącą demilitaryzacji obszaru wokół kontrolowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, rosyjskie MSZ odrzuciło w czwartek propozycję sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa dotyczącą demilitaryzacji obszaru wokół kontrolowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Podczas briefingu prasowego rzecznik MSZ Iwan Nieczajew powiedział, że propozycje są „nie do przyjęcia”.

Zaporoska Elektrownia Atomowa była już kilkukrotnie celem ataku. W bieżącym miesiącu pociski spadły na jej terenie 5. 7 i 11 sierpnia. Poprzednie ostrzały, według prorosyjskiej administracji Enerhodaru, miały nastąpić 12 lipca oraz 20 lipca.

Obie strony oskarżają się o sprawstwo.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia jądrowa w Europie. Posiada sześć bloków atomowych typu WWER-1000. Pierwszy blok energetyczny oddano do eksploatacji w grudniu 1984 r., szósty – w październiku 1995 r.

Obwód zaporoski znajduje się obecnie częściowo pod kontrolą sił rosyjskich w wyniku specjalnej operacji na Ukrainie. Zaporoska Elektrownia Atomowa została opanowana przez Rosjan już w pierwszych dniach ich inwazji na Ukrainę.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply