Morderców pociągniemy do odpowiedzialności – oświadczył we wtorek na forum ONZ kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Zapowiedział też dalsze dostawy broni dla Ukrainy.

Olaf Scholz zarzucił Rosji przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ „czysty imperializm”. Obiecał dalsze wsparcie dla Ukrainy, m.in. w postaci dostaw broni. “Putin zrezygnuje ze swoich wojennych i imperialnych ambicji tylko wtedy, gdy uświadomi sobie, że nie może wygrać tej wojny” – powiedział Scholz, cytowany przez Deutsche Welle.

Kanclerz Niemiec odniósł się przed swoim wystąpieniem do planów referendów w separatystycznych republikach w Donbasie. Scholz podkreślił, że będzie to sprzeczne z prawem międzynarodowym. “To całkowicie oczywiste, że te fałszywe referenda nie mogą zostać zaakceptowane, że nie są objęte prawem międzynarodowym i porozumieniami, które zawarła społeczność międzynarodowa” – ocenił. “To wszystko tylko próby pudrowania imperialistycznej agresji” – dodał.

Przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ Scholz przypomniał Buczę, Mariupol i Irpień. Wezwał też do ukarania Rosji. “Musimy obserwować i działać, gdy Rosja w Mariupolu, Buczy czy Irpieniu popełnia zbrodnie wojenne. Morderców pociągniemy do odpowiedzialności” – powiedział.

Dodał, że to nie Rosja będzie dyktowała warunki zawarcia pokoju, dlatego Ukraina musi odeprzeć tę agresję.

Zobacz także: Unijne źródła: Niemcy blokują wypłatę 8 mld euro dla Ukrainy

Zaznaczył, że powrót imperializmu to nie tylko katastrofa dla Europy, ale także dla światowego ładu. “To jest czysty imperializm” – odniósł się do rosyjskiej inwazji.

Kanclerz wezwał do reformy ONZ i przyjęcia do grona stałych członków Rady Bezpieczeństwa Niemiec, które od lat o to zabiegają. “Proszę o poparcie naszej kandydatury – kandydatury kraju, który szanuje zasady Narodów Zjednoczonych, który oferuje i szuka współpracy” – powiedział.

Zobacz także: “Nawet jeśli serce krwawi, trzeba zachować zimną krew” – szefowa MSZ Niemiec o dostawach czołgów dla Ukrainy

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply