Rosja i Turcja będą kontynuować współpracę wojskową mimo sankcji USA, które są wymierzone w Ankarę w związku z zakupem rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 – poinformował rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow we wtorek.

Potwierdziliśmy z Turcją nasz wspólny cel, którym jest rozwój współpracy wojskowo-technicznej – oświadczył Ławrow podczas spotkania w Moskwie z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu. Szef rosyjskiego MSZ podkreślił, że prezydent Rosji Władimir Putin docenia determinację Turcji w zakresie „kontynuowania współpracy w tej dziedzinie, pomimo bezprawnej presji Waszyngtonu” – podaje portal trtworld.com. W ten sposób odniósł się do amerykańskich sankcji względem Turcji, które zostały nałożone w grudniu br. z powodu zakupu rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Agencja AFP zwraca uwagę, że Rosja i Turcja reprezentują w kilku regionach świata sprzeczne interesy militarne, głównie w Syrii, Libii i w Górskim Karabachu. Dążą jednak do utrzymywania konstruktywnej współpracy, zwłaszcza z powodu dobrych relacji między prezydentami obu państw, Władimirem Putinem i Recepem Tayyipem Erdoganem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W połowie grudnia bieżącego roku administracja Donalda Trumpa nałożyła na Turcję sankcje za nabycie przez to państwo rosyjskich systemów rakietowych S-400.

O sankcjach przeciw Turcji mówiło się w amerykańskich kręgach politycznych, szczególnie w parlamencie, od dawna. Wielu komentatorów twierdziło, że to sam prezydent Trump wstrzymywał ich nałożenie próbując utrzymać poprawne relacje z Turcją.

Turcja podpisała kontrakt na dostawę najnowocześniejszych rosyjskich systemów rakietowych ziemia-powietrze w 2017 r. Koszt zakupu wyniósł 2,5 mld dol. Transakcja została zrealizowana przez Rosjan, a w 2020 r. Turcy wystąpili o dostawy kolejnych wyrzutni tego typu. Turcy testowali już korzystanie z tej broni, co wywołało krytykę w USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sankcje przewidziane przez ustawę CAATSA zostały nałożone na Prezydencję Przemysłu Obronnego Turcji. Oznaczają one zawieszenie wszystkich licencji i zezwoleń na handel z tym tureckim podmiotem, zamrożenie jego środków finansowych w amerykańskich bankach oraz zakaz wjazdu na terytorium USA dla prezesa tej instytucji Ismaila Demira i innych kluczowych oficerów.

trtworld.com / afp.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz