Rosja i Słowenia podpisały deklarację partnerstwa

W rezultacie środowych rozmów w Moskwie prezydenci Rosji Dmitrij Miedwiediew i Słowenii Danilo Türk podpisali deklarację partnerstwa dla modernizacji między Federacją Rosyjską a Republiką Słowenii.

Oprócz tego, w rezultacie rozmów wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Władimir Titow i ambasador Słowenii w FR Filip Sławnik podpisali program współpracy między rządami obu krajów w dziedzinie kultury, nauki, edukacji i sportu na lata 2010-2012, zaś Kierownik Federalnej Agencji ds. Turystyki Anatolij Jaroczkin i pełniąca obowiązki dyrektora generalnego Urzędu ds. Turystyki Słowenii Maja Pak podpisali program wspólnych działań na okres 2011-2012 w sferze turystyki.

W rezultacie rozmów podpisano także memorandum między rządami obu państw o ważnych projektach, mających na celu rozszerzenie dwustronnej współpracy gospodarczej. Podpis pod tym dokumentom złożyli wiceminister gospodarki FR Andriej Sliepniew orazminister spraw zagranicznych Słowenii Samuel Żbogar.

W czasie spotkania prezydentów poinformowano, że Słowenia zaproponuje przekształcenie Rady Rosja-NATO w stały organ współpracy.

– Pragniemy, aby Rada Rosja-NATO stała się stałym i efektywnym organem współpracy międzynarodowej, aby był to trwały, stabilny organ współpracy w celu rozwiązania wszystkich ważnych problemów – powiedział Türk.

Radę Rosja-NATO utworzono 28 maja 2002 r. podczas szczytu Rosja-NATO w Rzymie. Rada Rosja-NATO zastąpiła wcześniejszą Stałą Wspólną Radę – forum konsultacji i współpracy działające na podstawie „Aktu Stanowiącego o Wzajemnych Stosunkach, Współpracy i Bezpieczeństwie pomiędzy NATO a Federacją Rosyjską” z 1997 roku, który do dziś stanowi oficjalną podstawę stosunków Rosji z Sojuszem.

Podczas posiedzeń Rady Rosja-NATO, Rosja i państwa członkowskie NATO spotykają się jako równi partnerzy w formule „29”, zamiast w dwustronnej formule „NATO+1”, jaka obowiązywała w Stałej Wspólnej Radzie. Pierwotnie przyjęto decyzję o regularnym charakterze spotkań w ramach Rady Rosja-NATO, jednak po wydarzeniach sierpniowych w 2008 r. wszelkie kontakty Moskwy z Brukselą zostały ograniczone.

Agata Ratajczak/rian.ru/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply