Rosja i Niemcy dzielili wpływy w Mołdawii

Ujawniono ważne informację, które wskazują na wspólne podejmowanie przez Berlin i Moskwę istotnych decyzji dotyczących Europy Środkowo-Wschodniej. W 2010 roku przywódcy Niemiec i Rosji zawarli porozumienie w sprawie podziału wpływów w Mołdawii i Naddniestrzu – pisze portal arcana.pl w oparciu o informacje, znajdujace sie na portalach Anonymous i Wikileaks.

Jak wynika z dokumentów, niemiecko-rosyjski plan został podpisany w Meseberg w 2010 r., lecz omówiony wcześniej przez kanclerz RFN Angelę Merkel i ówczesnego premiera Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.Według planu Republika Mołdowy miała stać się federacją, a Naddniestrze otrzymać specjalny status.

Nie wspomniano o budzącej najwięcej kontrowersji kwestii wycofania z regionu sił rosyjskich. Podzielenie i zdecentralizowanie małego państwa ostatecznie pogrzebałoby szanse na jego niezależność i usankcjonowałoby prawnie obecność Rosji w Naddniestrzu.

2 września 1990 roku Naddniestrze, region separatystyczny Mołdawii, ogłosiło deklarację niepodległości jako Naddniestrzańska Republika Mołdawska (Pridnestrovskaia Moldavskaia Respublica, w skrócie PMR) ze stolicą w Tyraspolu. Suwerenność regionu nie jest uznawana na arenie międzynarodowej i jest on traktowany jako część Republiki Mołdawii.

Do utworzenia separatystycznego rządu Naddniestrza zarówno politycznie jak i militarnie przyczyniły się rosyjskie władze. PMR od początku lat 90. pozostawała pod decydującym wpływem Rosji, a jej istnienie w pełni zależało od militarnego, gospodarczego i finansowego wsparcia ze strony tego państwa.Stacjonująca tu 14. armia rosyjska stała się stroną konfliktu mołdawsko-naddniestrzańskiego. Mimo podpisania stosownego traktatu w Stambule w 1999 roku Rosja dotąd nie wycofała swoich sił zbrojnych z terenów Naddniestrza, traktując je jako bazę dla swojego sprzętu wojskowego.

Niezalezna.pl/KRESY.PL
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply