Negocjatorzy Unii Europejskiej i Rosji oznajmili w środę w Brukseli, że osiągnęli porozumienie w sprawach handlowych, usuwając tym samym przeszkodę dotychczas uniemożliwiającą Rosjanom zrealizowanie planu wstąpienia do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Po rozmowach w Brukseli strony wydały wspólne oświadczenie, w którym twierdzą, że porozumienie uzyskane w trakcie rozmów znacznie ułatwi Rosji wstąpienie do WTO. Oficjalnie Rosja ubiega się o akces do organizacji 153 narodów od 1993 r., chociaż, jak twierdzą zachodni dyplomaci, starania te nie miały wielkiego impetu. Sytuacja uległa zmianie w ostatnich miesiącach; wówczas Barack Obama publicznie poparł przystąpienie Rosji, co należy niewątpliwie do części jego wysiłków na rzecz poprawy stosunków z Moskwą.

Wielu zachodnich polityków kibicuje wejściu Rosji do WTO, ponieważ każdy kraj członkowski jest zobowiązany do przestrzegania szeregu zasad, których wymagają zagraniczni inwestorzy. W Brukseli pierwszy rosyjski wiceminister Igor Szuwałow powiedział, że rozmowy stworzyły „wzajemne porozumienie”.

– Zgodziliśmy się nawet przy sporządzaniu dokumentów, które wymienią między sobą ministrowie.

Obie strony podjęły decyzję odnośnie różnic taryfowych na eksport surowców, w tym na drewno oraz tranzyt kolejowy. Taryfy na drewno, czemu sprzeciwiła się Finlandia, zostaną wycofane „do momentu, gdy ratyfikujemy nasze wejście do WTO” – powiedział Szuwałow. Dodał, że postępy w rozmowach z Europejczykami pomogą Rosji usprawnić gospodarkę.

Tegoroczne zbliżenie Polski i Rosji poprawiło ich wzajemne stosunki, pogarszane wcześniej drobnymi potyczkami handlowymi.

– Dzisiejszy przełom poprzedzony był latami negocjacji. Jest to kamień milowy dla przystąpienia Rosji do WTO – dodał John Clancy, rzecznik Komisji Europejskiej ds. Handlu. – Oznacza to, że wszystkie otwarte sprawy i problemy UE związane z Rosją zostaną rozwiązane wraz z jej wejściem do WTO. Komisja Europejska będzie mogła skoncentrować swoje wysiłki na pogłębianiu współpracy z pozostałymi członkami WTO i sfinalizować pozostałe negocjacje.

Środowe porozumienie nie czyni jednak, opóźnionego znacznie, przystąpienia Rosji do WTO bardziej pewnym. Wciąż pozostają do rozwiązania zaległe kwestie, w tym np. prawa własności intelektualnej, urzędnicy jednak mają nadzieję, że mogą one zostać rozstrzygnięte w przyszłym roku. Największe problemy Rosji dotyczą stosunków z Ukrainą i Gruzją, chociaż odnotowany ostatnio spadek napięcia w tych regionach może przemawiać na korzyść jej przyjęcia. Ukraina odłożyła swój plan przystąpienia do NATO, przedłużyła z Moskwą umowę dzierżawy czarnomorskiej marynarki wojennej i zawarła umowę z Rosją w sprawie tranzytu gazu. We wtorek, przemawiając do Parlamentu Europejskiego, Micheil Saakaszwili zaprzeczył chęci użycia siły wobec separatystycznych regionów Abchazji i Osetii Południowej.

W środę Szuławow powiedział, że przyjął z optymizmem wypowiedź prezydenta Gruzji, którą uznał za „uprzejmą i życzliwą”, ale dodał:

– Musimy wiedzieć, czy coś nie kryje się za tym przemówieniem w Parlamencie Europejskim.

Dodał również, że w rozmowach WTO z Gruzją na temat przystąpienia Rosji do organizacji, nie blokowano oferty Rosji. Powiedział też, że Rosja jest gotowa sprzedać udziały w banku VTB, drugim co do wielkości banku rosyjskim, za nie mniej niż 3 mld dolarów.

MK/International Herald Tribune

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply