Rosja podjęła kroki odwetowe za wydalenie rosyjskich dyplomatów z Polski. Zablokowano konta polskiej ambasady w Moskwie – poinformował we wtorek ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew.

Konta polskiej ambasady w Moskwie zostały zablokowane w ramach odwetu – przekazał we wtorek ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew, cytowany przez agencję Interfax.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zobacz także: Rosja uznała pracowników dyplomatycznych państw bałtyckich za persona non grata

Andierjew stwierdził, że „zainicjowała to strona polska i od niej zależy, czy jest zainteresowana tym, by ambasada rosyjska w Polsce i polska w Moskwie nadal działały”.

Ambasador Rosji ogłosił w poniedziałek, że 45 rosyjskich dyplomatów wydalonych przez Polskę opuściło kraj. Przypomnijmy, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób – oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Szef ABW zawnioskował w ubiegłą środę o ich wydalenie z terytorium RP. Podkreślono, że oficerowie rosyjskich służb specjalnych, wykorzystując status dyplomaty do prowadzenia działalności wywiadowczej, naruszają polskie prawo i postanowienia Konwencji Wiedeńskiej.

Jak informowaliśmy, Rosjanie nie wykluczają zamknięcia ambasady w Warszawie. Możliwość taką dopuścił ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew wypowiadając się dla Władimira Sołowiowa. „Prawdopodobnie nie dojdzie do zerwania stosunków. Może będziemy zmuszeni na jakiś czas zamknąć tu ambasadę. Oczywiście w tym przypadku Polacy również będą musieli zamknąć swoją ambasadę w Moskwie” – powiedział.

Zobacz także: Polska odejdzie od gazu, ropy i węgla z Rosji. Premier przedstawił plan

interfax.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz