Rosja atakuje infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Polska poderwała myśliwce

Rosja przy użyciu rakiet i dronów zaatakowała obiekty infrastruktury energetycznej na południu Ukrainy i w rejonie Charkowa. W związku z rosyjskim atakiem poderwane zostały polskie i sojusznicze samoloty wojskowe.

W nocy ze środy na czwartek sił rosyjskie przeprowadziła zmasowany atak z powietrza na Ukrainę. Według informacji ukraińskich sił powietrznych, rosyjskie uderzenia koncentrowały się na południowej części kraju. Celem były obiekty infrastruktury energetycznej. Atak w kilku falach trwał 5 godzin. Rosjanie użyli dronów-kamikadze typu Shahed i rakiet manewrujących, a także rakiet systemu Kinżał.

Strona ukraińska podała, że zniszczono 21 dronów, w tym 7 nad obwodem odeskim i 8 nad mikołajowskim. Są informacje o trafieniach, ale jak na razie skąpe. Wiadomo jednak, że m.in. w obwodzie odeskim, na terenie jednego z obiektów infrastruktury energetycznej wybuchł pożar. Powodem miał być upadek szczątków zestrzelonych dronów. Ogień został szybko ugaszony. Wiadomo też, że celem Rosjan były obiekty w obwodzie zaporoskim, gdzie pomimo zestrzelenia dwóch rakiet został trafiony i uszkodzony obiekt infrastruktury energetycznej.

Ponadto, celem Rosji ponownie był rejon Charkowa i tamtejsze obiekty infrastruktury energetycznej. Odnotowano tam co najmniej 10 trafień. Celem ataku były też co najmniej dwa obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim.

Według oficjalnych danych strony ukraińskiej, podczas ataku zestrzelono 16 rakiet manewrujących typu Ch-101/Ch-555, 39 systemów amunicji krążącej typu Shahed-131/136, a także dwie rakiet naprowadzane Ch-59.

Dodajmy, że w środę rano Rosjanie przeprowadzili ataki z powietrzna na infrastrukturę portowo-transportową w Odessie. Parę osób zostało rannych. Wieczorem, w kolejnym ataku, trafiona została m.in. stacja benzynowa. Zginęły cztery osoby, w tym 10-letnie dziecko, a kilkanaście zostało rannych. Według ukraińskich wojskowych w okolice Odessy uderzyły dwa pociski typu Iskander-M. Wcześniej nad obwód miało przylecieć 17 dronów Shahed.

Strona ukraińska twierdzi, że Rosja rozmyślnie przeprowadza podwójne uderzenia na wybrane cele, przy czym drugi atak następuje, gdy po pierwszym na miejscu prowadzone są naprawy.

W czwartek rano Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu polskich i sojuszniczych samolotów bojowych w związku z kolejnym rosyjskim atakiem rakietowym na ukraińskie miasta. Maszyny były w powietrzu ponad dwie godziny, głównie nad południowo-wschodnią Polską, po czym powróciły do swoich baz.

Unian / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Znalezione w sieci: “Były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, generał Michael Flynn: Dlaczego Ukraina jest tak ważna? To centrum handlu ludźmi. To centrum handlu dziećmi. To centrum handlu narkotykami. To centrum handlu bronią. Teraz wiemy o naszych biolaboratoriach, ponieważ Victoria Nuland powiedziała, że tam są. Zawsze o tym wiedzieliśmy. Ale teraz zostało to publicznie ogłoszone. Do tego kraju napływa mnóstwo pieniędzy. A wy zadajecie sobie pytanie, dokąd idą te pieniądze? To pranie brudnych pieniędzy. Jest wiele osób. Myślę, że jedną z nich jest ktoś w Ministerstwie Obrony, prawdopodobnie Minister Obrony lub ktoś z jego otoczenia. Kupują te gigantyczne domy za miliony dolarów. A wy zadajecie sobie pytanie, jak to możliwe?”

  2. Roman1
    Roman1 :

    Gdy wcześniej Ukraina zaczęła bombardować rafinerie w głębi Rosji, to było cacy, chociaż dziadek Biden nie był zbytnio zadowolony, gdyż brakowało mu pieniędzy na zatankowanie baku. Gdy Rosja odpowiedziała atakując obiekty energetyczne, to jest to terroryzm. Praktycznie teraz nie można mówić już o wyłącznej agresji Rosji na Ukrainę, gdyż Ukraina również dokonuje agresji na Rosję. Mówi, że brakuje jej pocisków, ale przeznacza je nie na obronę, lecz atak, który z obroną ma niewiele wspólnego.