Rosjanie podają, że dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-1B zbliżały się do granic Rosji znad Morza Bałtyckiego.

Według opublikowanego we wtorek komunikatu rosyjskiego Narodowego Centrum Operacji Obronnych, dwa amerykańskie bombowce B-1B znalazły się w pobliżu granic Rosji. W celu ich przechwycenia wysłano myśliwiec Su-27.

23 marca 2023 roku, rosyjski system obserwacji przestrzeni powietrznej wykrył dwa cele powietrzne nad Morzem Bałtyckim, zbliżające się do granicy Federacji Rosyjskiej. Poderwano myśliwiec Su-27 z sił powietrznych szybkiego reagowania Floty Bałtyckiej, żeby zidentyfikować te cele i uniemożliwić naruszenie granicy” – podano w komunikacie, cytowanym przez agencję TASS.

Załoga myśliwca zidentyfikowała cele jako dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-1B. Jak zaznaczono, samoloty nie naruszyły rosyjskiej granicy.

Strona rosyjska informuje, że po tym, jak amerykańskie samoloty zawróciły i zaczęły oddalać się od granic Federacji Rosyjskiej, rosyjski Su-27 wrócił do bazy.

Lot rosyjskiego myśliwca przebiegał ściśle zgodnie z międzynarodowymi zasadami korzystania z przestrzeni powietrznej” – podano w komunikacie rosyjskiego Centrum.

W lutym br. dowództwo Obrony Powietrznej Ameryki Północnej (NORAD) podało, że rosyjskie myśliwce Su-35 i bombowce strategiczne Tu-95 przeleciały w pobliżu Alaski. W odpowiedzi strona amerykańska poderwała myśliwce, m.in. F-16.

Z kolei w kwietniu br. siły powietrzne Wielkiej Brytanii i Niemiec przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które znajdowały się nad Zatoką Fińską i Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO.

Czytaj także: Amerykanie przechwycili dwa rosyjskie bombowce w pobliżu Alaski

TASS / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply