Siły powietrzne Wielkiej Brytanii i Niemiec przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które znajdowały się nad Zatoką Fińską i Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO.

Jak poinformowały w poniedziałek Królewskie Siły Powietrzne, siły powietrzne Wielkiej Brytanii i Niemiec przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które znajdowały się nad Zatoką Fińską i Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO.

Według Brytyjczyków rosyjskie samoloty przechwyciły myśliwce Eurofighter Typhoon z 9 Eskadry Królewskich Sił Powietrznych i 71. Skrzydła Richtofen Sił Powietrznych Niemiec. Jeden z rosyjskich samolotów został zidentyfikowany jako samolot rozpoznawczy Ił-20 Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, lecący do obwodu kaliningradzkiego.

Spotkały go dwa rosyjskie myśliwce Su-27 stacjonujące w Kaliningradzie i eskortowały przez północno-zachodnią część estońskiego regionu informacji powietrznej.

Brytyjskie Siły Powietrzne zauważają, że przechwycenie nie jest wyjątkiem i pokazuje zaangażowanie w zbiorową obronę przestrzeni powietrznej NATO.

„Nasi sojusznicy i partnerzy w regionie muszą być pewni, że NATO pozostanie tutaj, a Wielka Brytania nadal honoruje swoje zaangażowanie w zbiorową obronę przestrzeni powietrznej NATO” – napisano w oświadczeniu.

Wcześniej strona internetowa Królewskich Sił Powietrznych poinformowała, że myśliwiec brytyjskich sił powietrznych Typhoon i myśliwiec niemieckich sił powietrznych przechwyciły rosyjskie samoloty w ramach operacji patrolowania przestrzeni powietrznej u wybrzeży Estonii.

Samoloty NATO wzbiła się w powietrze, aby przechwycić rosyjski wojskowy samolot pasażerski Tu-134, któremu towarzyszyły dwa myśliwce Su-27 i wojskowy samolot transportowy An-12.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz