Romaszewska-Guzy atakuje Waldemara Tomaszewskiego

Szefowa Belsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy sugeruje w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl, że Rzeczpospolita powinna zaprzestać wspierania Waldemara Tomaszewskiego, przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Dziennikarz wpolityce.pl pyta o stan stosunków polsko-litewskich w kontekście tego, że na liście oficjalnych podróży nowego prezydenta Andrzeja Dudy brak Wilna, znalazł się natomiast Tallin. Romaszewska-Guzy zauważa, że to prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė przyczyniła się do ochlodzenia relacji z Polską i uznaje, że „intencją ominięcia Litwy było ich [Litwinów] lekkie uszczypnięcie” i „podkreślenie przez stronę polską, że te stosunki nie są aż tak dobre, jak być powinny między sąsiadami”. Romaszewska-Guzy przyznaje, że „Litwa prowadzi wobec Polski bardzo krótkowzroczną politykę” ale zaraz obdziela winą również Warszawę twierdząc, że „Polska zaś wobec Litwy prowadzi politykę mało zręczną”, gdy tymczasem nasza polityka wobec Litwinów powinna być według niej „delikatna, subtelna”.

Zaraz potem Romaszewska-Guzy przystępuje do ataku na przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Dyrektorka Belsatu, kóra „wsławiła się” stwierdzeniem, że państwo polskie nie ma prawa „niczego wymagać” od protegowanych przez nią białoruskich opozycjonistów których sponsoruje, w sytuacji gdy polscy działacze z Białorusi ujawnili ich antypolskie, szowinistyczne wystąpienia, nie zachowuje takiej wstrzemięźliwości wobec uznanego przywódcy Polaków Wileńszczyzny. „Jest jeszcze jedna poważna sprawa, która obciąża nasze relacje. To są działania Waldemara Tomaszewskiego. No co tu dużo mówić, to poważny błąd wspieranie tego człowieka, któremu najwyraźniej za mało jest Polaków i stara się o względy Rosjan litewskich” mówi Romaszewska-Guzy. Twierdząc, że „Musimy oczywiście dbać o polską mniejszość” jednocześnie dodaje „Ale też ważne jest odsunięcie Tomaszewskiego”. Znamienne, że stwierdzeniom tym potakuje dziennikarz wpolityce.pl Sławomir Sieradzki stwierdzając, że na działalności Tomaszewskiego, ktory doprowadził do znacznego wzmocnienia pozycji politycznej polskiej wspólnoty na Litwie, „Traci polska racja stanu”.

wpolityce.pl/kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zan
  zan :

  Piotr Badura rozdeptał funkcjonariuszkę Romaszewską w tym felietonie: http://www.prawica.net/arch/41466 Przepaść intelektualna między funkcjonariuszką a dziennikarzem amatorem jest po prostu porażająca. Podkreślam słowo FUNKCJONARIUSZ. Dziennikarz informuje, komentuje (przy czym oddziela komentarz od informacji) – ale nie urządza nagonek. Nagonka ze strony pisowskich portali nie powinna dziwić. Reżim okupujący Polskę (w skład rezimu wchodzi PIS) jako priorytet stawia interes Rządu Światowego. Jeśli litewska polonia stoi na drodze tego interesu, to tym gorzej dla tej polonii. Szalom.

 2. zan
  zan :

  TV Biełsat jest telewizją prowadzoną przez człowieków natowskich (dla niedomyslnych: homo sovieticusów XXI wieku). Stację tę założył rządy krajów NATO w celu destabilizowania naszych wschodnich sąsiadów. Interesujące jest, że gdy wiele lat później rosyjskie media rozpoczęły nieśmiałą próbę nadawania po angielsku oraz innych językach zachodnioeuropejskich, to człowieki natowskie wpadły w panikę. Krzyczą „wroga propaganda”, „zamknąć szczekaczkę” itd. typowe zachowanie HOMO SOVIETICUSA natowskiego. Zamknąć, ocenzurować, zabronić, oponentów nazwać imperialistyczną agenturą.

  • blitz
   blitz :

   kolego te NATO jak na razie jest oprócz US jedyną naszą ostoją gwarancji bezpieczeństwa – moze to i ułuda … Jakoś sobie nie mogę wyobrazić dziś takich gwarancji ze strony FR! Owa TV czy podobne temu projektowi radio nie jest na Białorusi oglądane czy słuchane. Jak do dzisiaj jest to wywalanie sporej kasy Polaków na nieskuteczną propagandę!!!

 3. zefir
  zefir :

  Trudno komentować wścikłość Romaszewskiej i bzdety jej rozmówcy wg którego „na działalności Tomaszewskiego,który doprowadził do znacznego wzmocnienia pozycji politycznej polskiej wspólnoty na Litwie,”Traci polska racja stanu”.Przecież to nielogiczne,wręcz chore.

 4. jerzyjj
  jerzyjj :

  Nie uda nam się przeciwdziałać zamysłom polskich rządów – marionetek USA pchających nas do wojny z Rosją – ale nie musimy tym zdrajcom pomagać ani na nich głosować – i to wystarczy – resztę wykona Rosja nie z miłości do nas ale dla własnego interesu, bo Niemcy i Francja tracą już kontrolę nad sytuacją w Europie.

 5. blitz
  blitz :

  Kto tą panią 'wsadził’ na ten taboret??? Gdyby chociaż miała odrobinę poparcia wśród ludzi na Białorusi, chociażby Polaków – ale tu nic 0%!!! Funkcjonariusz AR-G mówi o Polskiej Racji Stanu ale rozumie ją na opak. Nie odróżnia meandrów polityki lokalnej od globalnej – bo czy to rosjanie z litwy zaatakowali Ługańsk czy Donieck? Po co nachalne wciskanie kitu że kreml/putin to wszyscy rosjanie na świecie skoro w samej rosji jest ogromna rzesza przeciwników 'j.e. cara’.