RMF FM: Morawiecki może zastąpić Szydło. „Tajemniczy wpis na Twitterze”

Poza prorządowym tygodnikiem „Sieci”, również RMF FM podaje informacje nt. zmiany na stanowisku szefa rządu. W tym kontekście odczytano „tajemniczy” wpis Beaty Szydło, opublikowany w nocy na Twitterze.

W poniedziałek w mediach pojawiły się informacje ws. sygnalizowanej od tygodni rekonstrukcji rządu, dotyczące zmiany na stanowisku premiera. Najpierw tygodnik „Sieci” podał, że nowym premierem, jeszcze tego dnia, miałby zostać obecny wiceszef rządu, minister finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki. „Prawie na pewno. Prawie, bo to jednak trudna układanka. A stawka wysoka. Zmieni się więcej, niż wielu sądzi” – pisał sprzyjający rządowi tygodnik.

Czytaj również: Zwrot akcji. Premierem zostanie Morawiecki?

W ostatnich dniach pojawiały się informacje, że Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, Antoni Macierewicz i Jan Szyszko mieli stracić stanowiska. Wspominano też, że tekę premiera może przejąć sam szef PiS. Nieoficjalnie politycy tej partii mówią jednak, że Kaczyński nie zdecydował się na to. Powodem ma być m.in. stan jego zdrowia.

Wczoraj wieczorem w siedzibie PiS odbyła się narada Jarosława Kaczyńskiego z kluczowymi politykami partii. Po jego zakończeniu RM FM podało, że scenariusz szefa PiS z Morawieckim w roli premiera był tam dokładnie omawiany. Miałoby to wskazywać, że zmiana lidera rządu jest niemal pewna, a do tego nieodległa w czasie.

W poniedziałkowym spotkaniu wzięli udział m.in.: wicemarszałkowie Sejmu Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki, a także politycy będący zarazem szefami okręgów partii. W tym: minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (szef okręgu Białystok), posłowie Janusz Śniadek (szef okręgu Pomorskiego – Gdańsk) i Marek Suski (prezes okręgu radomskiego), wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski (prezes okręgu katowickiego), posłanka Jolanta Szczypińska (szefowa okręgu Pomorskiego – Słupsk). Obecny był też sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker (szef okręgu w Koszalinie), a także poseł Wojciech Szarama (szef okręgu gliwickiego).

Według RMF FM, do rekonstrukcji rządu dojdzie najwcześniej w przyszłym tygodniu, ale z pewnością jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Niewiele wiadomo nt. innych, możliwych zmian w rządzie. Ma to zależeć od samego Mateusza Morawieckiego. Według RMF FM Jarosław Kaczyński miał jednak sugerować, że ze stanowiskiem pożegna się szef MSZ Witold Waszczykowski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: „Fakt”: Dworczyk na szefa MON, Macierewicz na Maszałka Sejmu

Niedługo po północy premier Beata Szydło zamieściła następujący wpis na Twitterze:

Bez względu na wszystko najważniejsza jest Polska. Dbająca o rodzinę i wartości, bezpieczna. Wyrosła na fundamencie chrześcijańskim, tolerancyjna i otwarta. Nowoczesna i ambitna. To mój kraj. Przykład dla Europy i świata. Tacy jesteśmy Polacy.

Słowa Szydło komentatorzy odczytują w kontekście rekonstrukcji rządu – wręcz jako rodzaj „pożegnania”. Nieoficjalnie, o czym słychać było już wcześnie, po ewentualnym złożeniu dymisji może ona zostać kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy. Według innej wersji, miałaby za dwa lata kandydować do Europarlamentu. Jednak wskazywano, że do tego czasu Szydło byłaby posłem i wiceszefową PiS, co mogłoby nie być korzystne wizerunkowo nie tylko dla niej, ale również dla całej partii.

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply