Rosja nie ma o czym rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie Ukrainy – powiedział w piątek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych.

Jak przekazała rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS, wiceminister spraw zagranicznych Rosji poinformował w piątek, że jego kraj nie ma o czym rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie Ukrainy.

„Jeśli chodzi o [temat] Ukrainy, nie mamy z nimi [Amerykanami] o czym rozmawiać” – powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. „Kiedy tylko w jakiś sposób dotykamy tematu Ukrainy, cała ta [komunikacja] sprowadza się do wysyłania wzajemnych sygnałów, ale nie może być dialogu ani zresztą rozmów, bo nasze poglądy są przeciwstawne” – dodał.

Przypomnijmy, w środę po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Ramstein-7) sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, zapowiedział kolejne wsparcie dla Kijowa. „Właśnie zakończyliśmy siódme spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. To było kolejne bardzo udane spotkanie” – szef Pentagonu.

Austin przypomniał, że posiedzenie odbyło się w tle rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę, biorąc na cel przede wszystkim infrastrukturę krytyczną ukraińskiego systemu energetycznego.

Sekretarz obrony USA podkreślił, że wtorkowy, zmasowane ostrzał rakietowy jedynie wzmocnił determinację międzynarodowych partnerów do wspierania Ukrainy.

Jak podano, podczas spotkania jego uczestnicy ogłosili, że będą udzielać dalszej pomocy wojskowej Ukrainie. Austin zapowiedział, że Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają dodatkową amunicję artyleryjską, systemy obrony powietrznej i sprzęt na zimę.

Szef Pentagonu wymienił w tym kontekście przykłady militarnego wsparcia dla Ukrainy. Zwrócił uwagę, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Szwecja udzieli Ukrainie pomocy wojskowej i humanitarnej o łącznej wartość ponad 350 mln dolarów, z czego na pomoc wojskową – 3 mld koron, czyli 286 mln dolarów. Nie zdradzono jednak, co wchodzi w jego skład. Szwedzki rząd powołał się na „tajemnicę operacyjną”. Przyznano jedynie, że pomoc obejmuje systemy obrony powietrznej i amunicję, a także przyrządy celownicze. Ponadto, w ramach pomocy militarnej Szwedzi przekażą ukraińskim żołnierzom także zimową odzież i namioty. Według części mediów, Ukraina otrzyma też transportery opancerzone.

Kanada zaoferowała, że przekaże Ukraińcom dodatkowe wsparcie wojskowe o wartości 500 mln dolarów kanadyjskich. Władze kanadyjskie potwierdziły też, że są czołowym dostawą zimowego sprzętu i umundurowania dla ukraińskich żołnierzy.

Austin wymienił też udział Niemiec, które dostarczyły amunicję do systemów artylerii rakietowej MARS II. Dodał też, że Grecja planuje dostarczyć Ukraińcom dodatkową partię amunicji kal. 155 mm.

Z Polski trafi dodatkowa amunicja do czołgów i artylerii oraz systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz