Pomimo, że unijne prawo przewiduje karę nawet w wysokości 10 proc. zysku firmy, Apple i Meta mogą otrzymać jedynie niewielkie kary za domniemane naruszenia przepisów, co ma związek z groźbami Donalda Trumpa – podaje agencja Reuters.

Chodzi o akt o Rynkach Cyfrowych (DMA), który został wprowadzony w celu ograniczenia praktyk antykonkurencyjnych stosowanych przez Google, Apple, Microsoft, Meta oraz inne firmy z branży Big Tech. Regulacje przewidują kary w wysokości do 10 proc. rocznych globalnych przychodów.

Agencja Reuters podała w poniedziałek, powołując się na źródła, że Apple i Meta mogą otrzymać jedynie niewielkie kary za domniemane naruszenia przepisów.

Jak czytamy, unijny organ ochrony konkurencji koncentruje się na dopilnowaniu, aby firmy przestrzegały prawa, a nie na nakładaniu na nie kar.

Źródła argumentują to krótkim czasem trwania domniemanych naruszeń – ustawa DMA weszła w życie w 2023 r. – oraz „sytuacją geopolityczną”.

Przeczytaj: Nominat Trumpa na ambasadora grozi Polsce odwetem za podatek cyfrowy

Zobacz: Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad nowym podatkiem cyfrowym

Reuters zwraca w tym kontekście uwagę na wcześniejsze groźby prezydenta USA Donalda Trumpa, który sugerował nałożenie dodatkowych ceł na kraje, które nakładają kary na amerykańskie firmy.

Źródła agencji podają, że ostateczna decyzja w sprawie wysokości grzywien nie została jeszcze podjęta, a sytuacja może się jeszcze zmienić. Ostateczna decyzja jest oczekiwana jeszcze w tym miesiącu.

Od ubiegłego roku Apple i Meta są objęte śledztwem dotyczącym potencjalnego naruszania zobowiązań wynikających z DMA. Zarzuty UE dotyczą prowadzenia zamkniętego ekosystemu, który ogranicza konkurencję, a także sposobu przetwarzania danych użytkowników.

Jak przypomina Reuters, w raporcie dotyczącym zgodności z przepisami, opublikowanym w zeszłym tygodniu, Meta stwierdziła, że ​​pomimo wspólnych wysiłków mających na celu dostosowanie się do przepisów UE, firma nadal otrzymuje od unijnych organów regulacyjnych żądania, które – zdaniem firmy – wykraczają poza określone regulacje.

Komisja Europejska nie skomentowała sprawy.

Czytaj: Facebook pod lupą UOKiK. Wszczęto postępowanie

Zobacz także: FT: Google i Meta zawarły tajną umowę w celu… obejścia własnych zasad ochrony nieletnich

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz