Agencja Reuters, podając informację o ofiarach wśród najemników – pracowników rosyjskiej firmy wojskowej – powołał się na anonimowe źródła bliskie sprawie.

Informator agencji zaznaczył, że łącznie śmierć poniosło lub zostało rannych 300 osób, a prognozy dla większości rannych są fatalne, ponieważ w ciałach wielu z nich znajdują się odłamki. Termin, w którym doszło do śmierci najemników, zbiega się z nalotem w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii przeprowadzonym 7 lutego przez koalicję pod wodzą USA.

Kreml dementuje informacje, jakoby celowo wysyłano do Syrii najemników. Reuters, cytując źródła bliskie sprawie, wskazuje, że Moskwa wykorzystuje dużą liczbę najemników w Syrii, ponieważ pozwala to na umieszczenie w tym kraju większej liczby walczących bez konieczności narażania na śmierć żołnierzy zawodowych.

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik Kremla: W Syrii mogą przebywać rosyjscy cywile niezwiązani z armią

Zdaniem Reutersa ostatnie doniesienia o walkach wskazują, że zaangażowanie militarne Rosji w Syrii jest dużo większe, niż oficjalnie przyznają władze rosyjskie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Stany Zjednoczone i Rosja, popierając przeciwne strony konfliktu syryjskiego, starają się, aby przypadkowo nie doszło do walki pomiędzy ich siłami. Zdaniem agencji informacyjnej obecność rosyjskich najemników sprawia, że ewentualnej konfrontacji nie da się przewidzieć.

Cytowane przez agencję źródło wskazuje, że najemnicy, w większości byli wojskowi, prowadzą operacje które są wyznaczane przez rosyjskie wojsko. Większość z nich mają stanowić obywatele Rosji, ale znajdują się wśród nich Ukraińcy i Serbowie.

Kresy.pl / onet.pl / reuters.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      uvara :

      @jwu ruscy na pewno nie zapomną tego jankesom, tylko że jak dojdzie do odwetu to newsy w mediach będą w zupełnie innym tonie, bo na razie szmatławce pokroju tvn prezentują tego newsa jako sukces, żadnej refleksji na temat faktu legalności samego ataku Amerykańców, jeszcze obwiniają Rosjan za wysłanie swoich oddziałów na pewną rzeź bez żadnego wsparcia… no cóż, biorąc pod uwagę, że dżihadyści w Syrii nie posiadają floty samolotów bojowych, trudno było założyć, że ich wojska zostaną zaatakowane z powietrza.