Firma, która kupiła azotan amonu, który eksplodował w Bejrucie w sierpniu zeszłego roku, miała możliwe powiązania z dwoma syryjskimi biznesmenami objętymi sankcjami USA za powiązania z prezydentem Baszarem al-Assadem – poinformował w niedzielę Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, firma, która kupiła azotan amonu, który eksplodował w Bejrucie w sierpniu zeszłego roku, miała możliwe powiązania z dwoma syryjskimi biznesmenami objętymi sankcjami USA za powiązania z prezydentem Baszarem al-Assadem.

Savaro Ltd, firma handlowa, która nabyła chemikalia w 2013 roku, współdzieli adres z firmami powiązanymi z Georgem Haswanim i Imadem Khoury, zgodnie z filem dokumentalnym, który w tym tygodniu był emitowany w libańskiej stacji telewizyjnej al-Jadeed.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Haswani, Khoury i jego brat Mudalal Khoury zostali objęci sankcjami przez USA za powiązania z prezydentem Assadem.

Departament Skarbu USA oskarżył Mudalala Khourego w 2015 roku o „usiłowanie zakupu azotanu amonu pod koniec 2013 roku”. Rok później ukarał jego brata Imada za prowadzenie działalności biznesowej z Mudalalem. Haswani został ukarany w 2015 roku pod zarzutem pomocy rządowi Assada w zakupie ropy od bojowników Państwa Islamskiego. Biznesmen zaprzeczył wszelkim oskarżeniom.

Imad Khoury odrzucił oskarżenia o powiązania z Savaro. „W Londynie jest miejsce rejestru, zarejestrowanych jest tam wiele firm, nie tylko moja” – powiedział Reuterowi. „Nie znam tego Savaro”.

Mudalal Khoury twierdzi, że w obarczaniu winą za eksplozję w Bejrucie firmy zarejestrowanej pod adresem w Londynie, gdzie zarejestrowanych jest również wiele innych osób nie ma w sobie logiki.

Zobacz też: 16 zatrzymanych w związku z eksplozją w Bejrucie

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Reuters nie mógł skontaktować się z Haswanim w celu uzyskania komentarza. Jego syn powiedział agencji Reuters, że jego ojciec raczej nie skomentuje zarzutów dotyczących powiązań z eksplozją ponieważ są to „całkowite bzdury”.

Zobacz też: Liban: potężna eksplozja w porcie w Bejrucie [+VIDEO]

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz