Na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano 19 lipca odpowiedź resortu obrony na interpelację dotyczącą programu Orlik. Pytania dotyczyły produkcji i serwisowania bezzałogowych aparatów latających w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy. Autorem interpelacji był poseł Lewicy.

W maju bieżącego roku poseł Jan Szopiński zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z pytaniami w kwestii produkcji i serwisowania bezzałogowych aparatów latających w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy. “Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. realizują umowę z dnia 30.11.2018 r., zawartą pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. oraz PIT-RADWAR S.A., na dostawę Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSP) klasy taktycznej krótkiego zasięgu kr. ORLIK. Zgodnie z ww. umową na dostawę BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu kr. ORLIK, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A., wspólnie z PIT-RADWAR S.A., utworzą i utrzymają potencjał przemysłowy, zapewniający wznowienie produkcji, dostaw, serwisowania, modernizacji oraz napraw pozyskiwanych w ramach tej umowy systemów, w czasie kryzysu, konfliktu i wojny” – napisał wiceminister Wojciech Skurkiewicz w odpowiedzi, która została opublikowana na stronie Kancelarii Sejmu 19 lipca br.

Podpisana w 2018 roku umowa przewiduje, że Wojsko Polskie otrzyma 8 Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych klasy taktycznej krótkiego zasięgu ORLIK. Do wojska zostanie dostarczonych 40 dronów.

Oglądaj także: “Bezzałogowce są potrzebne polskiej armii” – Bayraktar TB2 dla Polski

“Bezzałogowe Statki Powietrzne klasy taktycznej krótkiego zasięgu Orlik  to platformy przeznaczone do prowadzenia działań rozpoznawczych poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz stacji radiolokacyjnych typu SAR na potrzeby Wojsk Lądowych, Wojsk  Specjalnych oraz Marynarki Wojennej. Jest to system służący do długotrwałego prowadzenia rozpoznania obrazowego na rozległym obszarze, w różnych warunkach terenowych, klimatycznych, w dzień i w noc” – pisze MON.

Wartość umowy to  789,7 mln zł.

Zobacz także: Media: MON eliminuje konkurencję Polskiej Grupy Zbrojeniowej

sejm.gov.pl / gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply