W nocy z niedzieli na poniedziałek w Belgradzie zmarł Milutin, biskup eparchii valjewskiej Serbskiego Kościoła Prawosławnego, u którego niespełna tydzień temu wykryto infekcję koronawirusem.

O śmierci 71-letniego biskupa poinformował w poniedziałek na swojej stronie internetowej Serbski Kościół Prawosławny. Jak podano, hierarcha zmarł w nocy w szpitalu „Dragisa Misovic” w Belgradzie po krótkiej chorobie spowodowanej przez koronawirusa.

Pod koniec ubiegłego tygodnia eparchia (diecezja) valjewska podała, że testy na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny u bpa Milutina oraz dwóch innych duchownych.

Agencja Reutera informując o śmierci hierarchy nazwała go „prominentnym biskupem Serbskiego Kościoła Prawosławnego”.

Po tym, jak z powodu epidemii koronawirusa władze Serbii ogłosiły stan wyjątkowy i wprowadziły kwarantannę, zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Ireneusz odwołał wszystkie nabożeństwa i poprosił wiernych, by uczestniczyli w nich za pośrednictwem telewizji. Jednak jak zauważa Reuters, przez wiele dni Cerkiew praktykowała udzielanie komunii wiernym gromadzącym się przy świątyniach za pomocą jednej łyżki zanurzonej w winie. Dopiero od ostatniego tygodnia udzielanie komunii odbywa się indywidualnie w domach.

Serbska Cerkiew zaleciła też, by w pogrzebach uczestniczyła niewielka liczba osób, a chrzty przełożono na czas po wygaśnięciu epidemii.

Jak pisaliśmy, w środę 25 marca we Włoszech zmarł pierwszy biskup zarażony koronawirusem. Był to 67-letni salezjanin, misjonarz, bp Angelo Moreschi.

Kresy.pl / Reuters / spc.rs

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz