Podróż apostolska Franciszka na Litwę, Łotwę i Estonię będzie trwała od 22. do 25. września br.

W dniach od 22. do 25. września br. papież Franciszek odbędzie podróż apostolską do krajów bałtyckich. Jak ogłosił w piątek rzecznik prasowy Watykanu Greg Burke, papież odwiedzi Wilno i Kowno na Litwie, Rygę i Agłonę na Łotwie oraz Tallin – stolicę Estonii. Szczegółowy program pielgrzymki nie ma być wkrótce podany do wiadomości.

Wizyta Ojca Świętego zbiega się ze 100-leciem ogłoszenia niepodległości przez te trzy kraje. Jest to pierwsza po 25 latach podróż papieża do krajów bałtyckich. Poprzednio Litwę, Łotwę i Estonię odwiedził w 1993 roku Jan Paweł II.

Jak podało Radio Watykańskie, każdy z krajów przygotował oficjalne logo i motto papieskiej podróży. W przypadku Litwy jest to biały krzyż, symboliczny „podmuch Ducha Świętego” z barwami flagi narodowej oraz napisem „Jezus Chrystus naszą nadzieją”. Łotwa umieściła w logo wizerunek patronki kraju – Matki Bożej z sanktuarium w Agłonie na tle konturów granic kraju. Mottem podróży papieża na Łotwę będą słowa „Okaż, że jesteś matką” z hymnu Ave Maris Stella. Logo Estonii ukazuje Franciszka na tle mapy kraju. Mottem jest tytuł pieśni religijnej „Obudź moje serce”.

Najbardziej katolickim z krajów, które odwiedzi papież jest Litwa – katolicyzm wyznaje tam prawie 80 proc. populacji. Na Łotwie najwięcej jest luteran, katolicy stanowią jedną czwartą ludności. Estonia jest krajem protestanckim, mieszka tam zaledwie kilka tysięcy katolików.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa: papież ma być witany „po królewsku”

Kresy.pl / Radio Watykańskie / IAR
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz