Podróż apostolska Franciszka na Litwę, Łotwę i Estonię będzie trwała od 22. do 25. września br.

W dniach od 22. do 25. września br. papież Franciszek odbędzie podróż apostolską do krajów bałtyckich. Jak ogłosił w piątek rzecznik prasowy Watykanu Greg Burke, papież odwiedzi Wilno i Kowno na Litwie, Rygę i Agłonę na Łotwie oraz Tallin – stolicę Estonii. Szczegółowy program pielgrzymki nie ma być wkrótce podany do wiadomości.

Wizyta Ojca Świętego zbiega się ze 100-leciem ogłoszenia niepodległości przez te trzy kraje. Jest to pierwsza po 25 latach podróż papieża do krajów bałtyckich. Poprzednio Litwę, Łotwę i Estonię odwiedził w 1993 roku Jan Paweł II.

Jak podało Radio Watykańskie, każdy z krajów przygotował oficjalne logo i motto papieskiej podróży. W przypadku Litwy jest to biały krzyż, symboliczny „podmuch Ducha Świętego” z barwami flagi narodowej oraz napisem „Jezus Chrystus naszą nadzieją”. Łotwa umieściła w logo wizerunek patronki kraju – Matki Bożej z sanktuarium w Agłonie na tle konturów granic kraju. Mottem podróży papieża na Łotwę będą słowa „Okaż, że jesteś matką” z hymnu Ave Maris Stella. Logo Estonii ukazuje Franciszka na tle mapy kraju. Mottem jest tytuł pieśni religijnej „Obudź moje serce”.

Najbardziej katolickim z krajów, które odwiedzi papież jest Litwa – katolicyzm wyznaje tam prawie 80 proc. populacji. Na Łotwie najwięcej jest luteran, katolicy stanowią jedną czwartą ludności. Estonia jest krajem protestanckim, mieszka tam zaledwie kilka tysięcy katolików.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa: papież ma być witany „po królewsku”

Kresy.pl / Radio Watykańskie / IAR

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply