Amerykański “Washington Post” cytuje byłego ambasadora USA w Polsce Christopher R. Hilla, który wyraził ostrą opinię o ustawie o IPN.

Amerykański dziennik opublikował artykuł dotyczący rosnącego napięcia pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Jego autorzy wskazują, że wprowadzona już w życie nowelizacja ustawy o IPN (nazywana w artykule “ustawą o Holokauście”) stała się obiektem krytyki Stanów Zjednoczonych i Izraela.

“Washington Post” przypomina, że według przedstawicieli izraelskiego rządu nowelizacja stanowi negowanie Holokaustu, a strona amerykańska uważa, że stanowi atak na wolność słowa.

ZOBACZ TAKŻE: Gowin zapowiada, że po werdykcie TK ws. ustawy o IPN, rząd będzie uspokajał Izrael i USA

Dziennik cytuje również Christophera R. Hilla, byłego ambasadora USA w Polsce w latach 2000-2004. Według dyplomaty ustawa o IPN to “zemsta wieśniaków” (w oryginale – “revenge of the peasants” ). Hill zaznaczył, że rząd Stanów Zjednoczonych próbuje zachęcić Polskę do zmiany ustawy.

Podobnie stwierdził Daniel Fried, który był ambasadorem USA w Polsce w latach w latach 1997-2000. Uważa on, że przyjęta ustawa jest zupełnie niepotrzebna, a Polacy uważają, że nie mogą zmienić prawa ponieważ wywierane są na nią naciski z zewnątrz.

Kresy.pl / rp.pl / washingtonpost.com

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply