Rok 2023 to rekordowy wwóz zboża z Ukrainy do Polski – pokazują dane Ministerstwa Finansów. W pierwszych miesiącach 2023 r. wjechało do nas 600 razy więcej ukraińskiej pszenicy niż rok wcześniej.

Rzeczpospolita przytoczyła w poniedziałek dane Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. “W pierwszych miesiącach 2023 r. wjechało do nas 600 razy więcej ukraińskiej pszenicy niż rok wcześniej. W ciągu roku import zbóż do Polski potroił się – z 1,1 mln ton w 2021 r. do 3,2 mln ton w 2022 r., a największy wzrost dotyczy pszenicy i kukurydzy, której w ubiegłym roku sprowadziliśmy ponad 2 mln ton” – czytamy.

“W pierwszych czterech miesiącach 2023 r., gdy trwały już protesty polskich rolników, sprowadzono z Ukrainy prawie 338 tys. ton pszenicy. To aż 610 razy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego” – podkreśla dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW. “Skala importu zbóż z Ukrainy w ostatnim półtora roku jest dla mnie szokująca” – wskazuje.

Ogromny napływ zboża jest efektem decyzji Brukseli z maja 2022 r. o bezcłowym otwarciu granic dla produktów rolnych z Ukrainy.

Jak podkreśla Rzeczpospolita, nie wiadomo, czy dane te uwzględniają zboże techniczne (uprawiane na potrzeby przemysłowe, nie do spożycia), a i takie sprowadzano z Ukrainy.

Blokadę dot. importu zboża z Ukrainy do pięciu państw UE (w tym Polski) przedłużono tylko do połowy września. Rolnicy obawiają się, że KE ponownie otworzy granice.

Na początku maja minister rolnictwa Robert Telus przyznał, że w magazynach w Polsce jest 8 mln ton ukraińskiego zboża. To ponad dwa razy więcej, niż wynikałoby z danych opublikowanych przez unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Czytaj także: Wiceminister rolnictwa Ukrainy twierdzi, że ukraińskie zboże ograniczyło inflację w UE

Zobacz także: 6 mld zł dla polskich rolników z budżetu państwa. KE zatwierdziła program

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply