Pięć organizacji zrzeszających lwowskich Żydów wezwało miejscowe władze i służby porządku publicznego do powstrzymania wzrostu ksenofobii i antysemityzmu w mieście.

W liście skierowanym do mera Lwowa Andrija Sadowego, szefa państwowej administracji obwodu lwowskiego Ołeha Syniutki, obwodowego kierownika policji Walerija Seredy oraz obwodowego naczelnika Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksandra Tkaczuka wymieniono ostatnie antyżydowskie ekscesy we Lwowie: zerwanie tablic informacyjnych na budynku Towarzystwa Kultury Żydowskiej im. Szolem Alejchema na ulicy Węgielnej, antysemickie napisy, które pojawiły się w miejscu pamięci „Przestrzeń synagog”, antysemickie napisy na ulicy Szolem Alejchema oraz rzucenie koktajlem Mołotowa w budynek synagogi na ulicy Braci Michnowskich.

Żydowską społeczność Lwowa niepokoi wzrastająca w mieście tendencja antysemickich przejawów w przeciągu ostatnich miesięcy. Brak działań zapobiegawczych ze strony policji i SBU w celu uniknięcia prowokacji oraz brak pociągnięcia prowokatorów [do odpowiedzialności] rozwiązuje im ręce do dalszego popełniania czynów niezgodnych z prawem. – napisano w oświadczeniu.

Jesteśmy przekonani, że taka reakcja ze strony władzy i służb ochrony porządku tylko wzmacnia poczucie bezkarności i przyzwolenia u tych sił, których celem jest, według nas, dalsze zaostrzenie stosunków międzyetnicznych oraz destabilizacja sytuacji w mieście z wykorzystaniem „karty żydowskiej”. – uważają lwowscy Żydzi.

W oświadczeniu napisano także, że antyżydowskie ekscesy są także antyukraińskimi, ponieważ uderzają w prestiż Ukrainy.

Spodziewamy się podjęcia przez odpowiednie organy działań mających na celu zatrzymanie tej narastającej fali ksenofobii, aby Lwów odzyskał image tolerancyjnego miasta. – piszą na koniec Żydzi Lwowa.

Przypomnijmy, że incydent z próbą podpalenia synagogi na ul. Braci Michnowskich koktajlem Mołotowa zdarzył się w noc poprzedzającą SzuchewyczFest – imprezę zorganizowaną m.in. przez miasto Lwów na cześć dowódcy UPA Romana Szuchewycza dokładnie w rocznicę pogromu Żydów we Lwowie (30.czerwca-2. lipca 1941).

Kresy.pl / zaxid.net / facebook

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply