Mężczyzna, który był poszukiwany od 12 lat, został ujęty na Ukrainie, gdzie pod fałszywym nazwiskiem prowadził biznes.

Dzięki wspólnym działaniom polskiej oraz ukraińskiej policji i attache Gruzji, na Ukrainie zatrzymano w ubiegłym tygodniu 44-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o kierowanie mafią paliwową w Częstochowie i okolicach na początku tego stulecia. Mężczyzna, który ukrywał się przez 12 lat, czeka teraz w ukraińskim areszcie na ekstradycję do Polski.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zatrzymany to Łukasz B., który jest poszukiwany od 2009 roku na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie. Jak podała śląska policja, mężczyzna był poszukiwany za to, że w okresie od października 2000 do maja 2004 roku w Częstochowie, Siewierzu i innych miejscowościach na terenie kraju, działając wspólnie z innymi osobami, założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która miała na celu dokonywanie przestępstw przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu oraz karno-skarbowych. W 2012 roku jego sprawę przejął Zespół Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, nazywany „łowcami głów”.

Jak ustalono, Łukasz B. wyjechał z Polski i przebywa na terenie jednego z krajów nie należących do Unii Europejskiej. Z czasem okazało się, że jest to Ukraina. Udało się ustalić, że poszukiwany, przebywając na terenie Ukrainy, posługuje się podrobionym paszportem na inne personalia i prowadzi tam działalność gospodarczą.

Pomocy w ściganiu Łukasza B. udzielił urzędujący w Polsce attache do spraw policyjnych gruzińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Za jego pośrednictwem przekazano posiadane informacje bezpośrednio stronie ukraińskiej. Attache zajął się również koordynacją współpracy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z Wydziałem Śledczym Ukraińskiej Policji Kryminalnej w Kijowie.

W wyniku wspólnych działań 25 maja Łukasz B. został zatrzymany w Kijowie i osadzony w areszcie. 28 maja ukraiński sąd zdecydował o aresztowaniu Łukasza B. na 40 dni. Wobec aresztowanego została wszczęta procedura zmierzająca do jego ekstradycji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie zatrzymano Polaka poszukiwanego przez Interpol

Kresy.pl / slaska.policja.gov.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz