Grupę ludzi, których ewakuowano z ogarniętych epidemią koronawirusa Chin, przywitały na Ukrainie kamienie. Mieszkańcy miejscowości, w której ewakuowani mają odbywać kwarantannę, urządzili blokadę drogi, doszło do zamieszek w wyniku których ponad 10 policjantów odniosło obrażenia. Na miejsce udał się szef rządu.

W czwartek na lotnisku w Charkowie wylądował samolot z osobami, które ukraińskie władze ewakuowały z Chin w związku z epidemią koronawirusa. Wśród ewakuowanych jest 45 Ukraińców oraz 27 cudzoziemców. Ludzie ci mają odbywać kwarantannę w ośrodku wypoczynkowym w Nowych Sanżarach w obwodzie połtawskim. Aby umieścić ich w ośrodku, konieczne było użycie oddziałów Gwardii Narodowej, ponieważ nie zgadzają się na to miejscowi mieszkańcy.

Jak podaje agencja Unian, mieszkańcy zorganizowali protest przeciwko przybyciu ewakuowanych z Chin. Pikietujący zablokowali drogę i podpalili opony. Drogę blokowała m.in. ciężarówka, która jakoby zepsuła się. Szef administracji obwodowej mówił, że jeśli blokada nie zostanie zdjęta, ewakuowani pójdą do ośrodka pieszo.

Wieczorem siedem autobusów z ewakuowanymi przybyły do Nowych Sanżar. Jak podaje Unian, kierowcy pojazdów byli ubrani w odzież specjalną a pasażerowie mieli nałożone maski. Drogę do ośrodka musiała torować im Gwardia Narodowa oraz strażacy. Miejscowi wznosili okrzyki przeciwko przybyłym i rzucali w autobusy kamieniami. Doszło do walk z funkcjonariuszami, którzy usiłowali zatrzymywać rzucających kamieniami. Po dowiezieniu ewakuowanych do ośrodka protesty nie zakończyły się. Na miejsce udał się premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk.

Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow powiedział na briefingu prasowym, że w wyniku zamieszek obrażenia odniosło ponad 10 funkcjonariuszy. Awakow nazwał wydarzenia w Nowych Sanżarach „jednym z największych rozczarowań” w jego życiu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Protesty pod parlamentem w Kijowie, m.in. przeciw sprzedaży ziemi

Kresy.pl / Unian
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Avatar
      marvix :

      poważnie to ich nie nie traktuje od tego zacznijmy. Upadlina to taki upośledzony chłopaczek na podwórku, który ze względu na ojczyma sadyste i alkoholika (ruskich) jest traktowany przez innych ulgowo. Wyobraźcie sobie pomniki hitlera w niemczech, a na upadlinie banderowcy wchodzą w mundurach ss do cerkwi przy pełnej akceptacji popów. To nie jest cywilizowany, normalny kraj…