Grupę ludzi, których ewakuowano z ogarniętych epidemią koronawirusa Chin, przywitały na Ukrainie kamienie. Mieszkańcy miejscowości, w której ewakuowani mają odbywać kwarantannę, urządzili blokadę drogi, doszło do zamieszek w wyniku których ponad 10 policjantów odniosło obrażenia. Na miejsce udał się szef rządu.

W czwartek na lotnisku w Charkowie wylądował samolot z osobami, które ukraińskie władze ewakuowały z Chin w związku z epidemią koronawirusa. Wśród ewakuowanych jest 45 Ukraińców oraz 27 cudzoziemców. Ludzie ci mają odbywać kwarantannę w ośrodku wypoczynkowym w Nowych Sanżarach w obwodzie połtawskim. Aby umieścić ich w ośrodku, konieczne było użycie oddziałów Gwardii Narodowej, ponieważ nie zgadzają się na to miejscowi mieszkańcy.

Jak podaje agencja Unian, mieszkańcy zorganizowali protest przeciwko przybyciu ewakuowanych z Chin. Pikietujący zablokowali drogę i podpalili opony. Drogę blokowała m.in. ciężarówka, która jakoby zepsuła się. Szef administracji obwodowej mówił, że jeśli blokada nie zostanie zdjęta, ewakuowani pójdą do ośrodka pieszo.

Wieczorem siedem autobusów z ewakuowanymi przybyły do Nowych Sanżar. Jak podaje Unian, kierowcy pojazdów byli ubrani w odzież specjalną a pasażerowie mieli nałożone maski. Drogę do ośrodka musiała torować im Gwardia Narodowa oraz strażacy. Miejscowi wznosili okrzyki przeciwko przybyłym i rzucali w autobusy kamieniami. Doszło do walk z funkcjonariuszami, którzy usiłowali zatrzymywać rzucających kamieniami. Po dowiezieniu ewakuowanych do ośrodka protesty nie zakończyły się. Na miejsce udał się premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk.

Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow powiedział na briefingu prasowym, że w wyniku zamieszek obrażenia odniosło ponad 10 funkcjonariuszy. Awakow nazwał wydarzenia w Nowych Sanżarach „jednym z największych rozczarowań” w jego życiu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Protesty pod parlamentem w Kijowie, m.in. przeciw sprzedaży ziemi

Kresy.pl / Unian

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • marvix
      marvix :

      poważnie to ich nie nie traktuje od tego zacznijmy. Upadlina to taki upośledzony chłopaczek na podwórku, który ze względu na ojczyma sadyste i alkoholika (ruskich) jest traktowany przez innych ulgowo. Wyobraźcie sobie pomniki hitlera w niemczech, a na upadlinie banderowcy wchodzą w mundurach ss do cerkwi przy pełnej akceptacji popów. To nie jest cywilizowany, normalny kraj…