Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii zapytał Ukraińców czy są gotowi do ustępstw terytorialnych w imię zakończenia wojny z Rosją.

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Instytut zdecydowana większość respondentów sprzeciwiła się jakimkolwiek cesjom terytorialnym. Odpowiedziało w ten sposób 82 proc. badanych. Natomiast możliwość ustępstw terytorialnych w imię zakończenia wojny dopuściło 10 proc. respondentów, jak zrelacjonował we wtorek portal telewizji HromadskeTV.

Choć w żadnym z umownych regionów Ukrainy zwolennicy ustępstw terytorialnych wobec Moskwy nie stanowili większości, to jednak w sondażu dają się zaobserwować różnice w odpowiedziach jednej części kraju.

Wśród mieszkańców obwodów zachodnich, uważanych za najbardziej nacjonalistycznych, przeciw jakimkolwiek cesjom terytorialnym opowiedziało się 84 proc. pytanych. Dopuściło je 8 proc. Jednak jeszcze bardziej przeciwni takim ustępstwom okazali się mieszkańcy centrum Ukrainy, wśród których na ustępstwa terytorialne gotowych było 9 proc. badanych, a sprzeciwiło się im 85 proc.

Bardzo podobne wyniki odnotowano w regionie, który określono mianem Ukrainy południowej – 83 proc. sprzeciwiało się oddawaniu choćby części terytorium państwowego w zamian za zakończenie działań zbrojnych, natomiast 9 proc. było na to gotowych.

Wyraźną różnicę widać w podejściu mieszkańców Ukrainy wschodniej. Wśród nich przeciwko ustępstwom tego rodzaju wypowiedziało się 68 proc. pytanych, ale dopuściło je 19 proc.

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii twierdzi, że zdołał przeprowadzić badanie, także wśród mieszkańców obszarów okupowanych obecnie przez Rosjan. Wśród nich możliwość zrzeczenia się przez Ukrainę jakichś terenów w zamian za zakończenie wojny poparło 18 proc., a 77 proc. było przeciw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sondaż został przeprowadzony w dniach 13-18 maja metodą wywiadów telefonicznych CATI na grupie 2 tys. osób ze wszystkich regionów Ukrainy.

Czytaj także: Sondaż: Gwałtowny wzrost sympatii do OUN-UPA i Bandery wśród Ukraińców

en.hromadske.ua/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz