Od czwartku w sieci krąży nagranie, na którym człowiek w mundurze rosyjskiego żołnierza kastruje związanego mężczyznę w ukraińskim mundurze. Na innym nagraniu jeniec ten zostaje dobity strzałem w głowę.

Na nagraniu, które pojawiło się w czwartek na prorosyjskich kanałach w serwisie Telegram i później szybko rozprzestrzeniło się w sieci, widać osoby w rosyjskim umundurowaniu torturujące związanego i zakneblowanego mężczyznę w mundurze ukraińskiego żołnierza. Jeden z oprawców, człowiek o azjatyckich rysach twarzy, noszący charakterystyczny kapelusz, obciął jeńcowi genitalia używając noża kancelaryjnego.

W sieci pojawiło się też drugie nagranie, na którym najpewniej ten sam jeniec zostaje zabity strzałem w głowę. Ze względu na drastyczność obu nagrań, nasz portal nie zamieszcza ich.

Sprawa jest szeroko opisywana przez zachodnie media elektroniczne, które podkreślają, że nie są w stanie zweryfikować prawdziwości tych nagrań. Jednak dziennikarz portalu śledczego Bellingcat Aric Toler napisał na Twitterze, że wideo pokazujące kastrację jeńca jest autentyczne.

Na proukraińskich profilach w mediach społecznościowych krążą już domniemane dane osobowe oprawcy, którego jakoby udało się zidentyfikować. Ma on być żołnierzem czeczeńskiego oddziału Achmat, względnie oddziału Brianka-ZSRR.

Odnaleziono także nagranie z czerwca br. wykonane w zakładach Azot w Siewierodoniecku, na którym widoczny jest prawdopodobnie ten sam żołnierz w charakterystycznym kapeluszu.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy potępiło „brutalne zbrodnie wojenne” na ukraińskich jeńcach wojennych, w tym „szczególnie okropne przypadki tortur, znęcania się fizycznego, nieludzkiego traktowania, umyślnego zadawania wielkich cierpień lub poważnych obrażeń ciała”, wzywając Międzynarodowy Trybunał Karny do przeprowadzenia śledztwa.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy jeńcy zginęli w ataku rakietowym

Kresy.pl / yahoo.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. mis82
    mis82 :

    Niby nie byłem fanem Ukrainy, ale w jednej sprawie muszę się zgodzić…należy kibicować ukraincom, żeby jak najwięcej ubili tych ruskich morderców, gwalcicieli i zlodzieji… z drugiej strony nigdy bym nie zakładał, że ruskie świnie z Kremla są takimi szowinistami, bo w pierwszej kolejności wypychają na front głównie swoje mniejszości narodowe: Buriatów i Czeczenów