Przewodniczący komisji ds. energetyki ukraińskiego parlamentu Andrij Herus uważa, że inwestycje PGNiG na Ukrainie mogą sięgnąć pół miliarda dolarów.

Jak podawaliśmy, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z ERU Management Services podpisało w poniedziałek umowę zakupu pakietu kontrolnego udziałów w ukraińskiej spółce Karpatgazvydobuvannya, będącej wyłącznym właścicielem koncesji Byblivska (Bybliśka), zlokalizowanej na zachodniej Ukrainie przy granicy z Polską. Transakcję skomentował we wtorek na Facebooku obecny przy podpisywaniu umowy przewodniczący komisji ds. energetyki i usług bytowo-komunalnych w ukraińskim parlamencie Andrij Herus.

Nazywając umowę „ważną” Herus zauważył, że jest to pierwsza inwestycja PGNiG w wydobycie gazu na Ukrainie. „W pierwszym etapie planowane jest zainwestowanie 50 milionów dolarów. A w przyszłości zakres inwestycji może sięgnąć do 500 milionów dolarów. Życzę powodzenia” – napisał ukraiński deputowany.

Cytując słowa Andrija Herusa agencja prasowa Ukrinform przypomniała, że w ubiegłym roku PGNiG sprzedało na Ukrainę 1,2 mld metrów sześciennych, a w pierwszym kwartale tego roku 210 mln metrów sześciennych gazu.

Przypomnijmy, że w efekcie zawarcia umowy PGNiG obejmie 85 proc. udziałów w Karpatgazvydobuvannya. Uzgodniony przez partnerów harmonogram prac na koncesji przewiduje, że do końca 2021 roku zostaną zrealizowane prace przygotowawcze poprzedzające wiercenie otworu poszukiwawczego. Wykonanie odwiertu zaplanowano w II półroczu 2022 r., po czym nastąpią testy złożowe. Jeżeli wypadną pomyślnie, odwiert zostanie podłączony do ukraińskiej sieci gazowej i rozpocznie się jego eksploatacja, co może nastąpić w 2023 roku. Udziałowcy Karpatgazvydobuvannya planują również zrealizować dodatkowe badania geofizyczne terenu koncesji, które pomogą w zaprojektowaniu kolejnych otworów.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina chciałaby stworzyć z Polską wielki hub gazowy

Kresy.pl / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz