Ciało byłej działaczki ruchów obrony praw człowieka znaleziono w rzece w Wyszogrodzie. Wcześniej prawniczka miała otrzymywać pogróżki od zabójcy swojej siostry.

W Wyszogrodzie w pobliżu Kijowa w poniedziałek z rzeki wyłowiono ciało Iryny Nozdrowskiej – prawniczki znanej z sądowej walki o skazanie Dmytra Rossoszanskiego, który w 2015 roku kierując samochodem pod wpływem narkotyków śmiertelnie potrącił jej siostrę. Dwa dni przed swoim zaginięciem Nozdrowska brała udział w rozprawie zabójcy jej siostry.

Prawniczka zaginęła 29. grudnia wieczorem. Od tej pory była poszukiwana przez córkę i znajomych. Nagie ciało 38-letniej Nozdrowskiej w rzece zauważyli przechodnie. Natychmiast jej śmierć powiązano ze sprawą zabójcy jej siostry, Switłany Sapatynskiej.

Sapatynska została przejechana przez Rossoszanskiego 30. września 2015 roku. Sprawca miał być pod wpływem narkotyków. Nozdrowska biorąc osobiście udział w rozprawach doprowadziła do skazania go na 7 lat więzienia. 27. grudnia 2017 roku odbyła się rozprawa odwoławcza. Jak pisze portal khpg.org, było duże prawdopodobieństwo, że Rossoszanski wyjdzie na wolność z powodu amnestii. Ukraińskie media podkreślają, że jego wujek był szefem wyszogrodzkiego sądu rejonowego.

Jak napisała na Facebooku po rozprawie odwoławczej Nozdrowska, dzięki presji społecznej przestępca pozostanie w więzieniu. Nozdrowska przekonała sąd, że jest mnóstwo dowodów na to, iż wypadek był spowodowany pod wpływem narkotyków. Sąd apelacyjny pozostawił Rossoszanskiego w areszcie i skierował sprawę ponownie do niższej instancji.

Jak pisze khpg.org powołując się na ukraińskiego dziennikarza Wołodymyra Tymofijczuka, zabita prawniczka otrzymywała pogróżki – zarówno od samego sprawcy wypadku, jak i od jego kolegów. Ojciec Rossoszanskiego miał jej grozić, że „źle skończy”.

Portal Hromadske podaje, że ukraińska policja wszczęła śledztwo w związku z podejrzeniem umyślnego zabójstwa prawniczki. Sekcja zwłok ma ustalić przyczyny i okoliczności jej śmierci.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: zatrzymano mężczyznę, który na poczcie w Charkowie wziął 11 zakładników

Kresy.pl / Hromadske / khpg.org / TVP Info

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Oto jest jeden ze STANDARDÓW państwa Bandera-stat zwanego oficjalnie Ukraina!
  Do PiS-iorków na tym forum —> nadal będziecie za friko w formie tzw. bezzwrotnych „PO+życzek” wspomagać te chore na; korupcję, zwyrodniały i tradycyjny bandytyzm tzw. „państwo”?
  Oni wszystkie swoje nikczemne PO+stępki obwiniać będą Putina a Wy nadal będziecie wierzyć, że to naprawdę robi Putin?!
  Jeśli naprawdę w te ich oszustwa wierzycie to jesteście PO+twornymi głupcami a jeśli cynicznie udajecie, że nie to nikczemnikami!