Ukraina oskarża Rosję o uzurpowanie sobie miejsca Związku Radzieckiego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ogłosiło konieczność wykluczenia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rosja nielegalnie przystąpiła do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i zajęła miejsce Związku Radzieckiego wśród stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, napisano w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, które w niedzielę zostało przytoczone przez portal Meduza.

Ukraińska dyplomacja wyraziła opinię, że ​​zgodnie z art. 4 Karty Narodów Zjednoczonych przyjęcie do Organizacji jest otwarte dla wszystkich „państw miłujących pokój”. Odbywa się to na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, po zatwierdzeniu wniosku przez Radę Bezpieczeństwa.

„Na przykład nowo utworzone państwa członkowskie ONZ, Czechy i Słowacja, przeszły taką prawno-formalną drogę po tym, gdy przestał istnieć kraj członkowski ONZ o nazwie Czechosłowacja” – napisano w oświadczeniu – „Jednak Rosja została członkiem ONZ w 1991 roku na podstawie listu, który Borys Jelcyn, pełniący wówczas jeszcze funkcję prezydenta RFSRR [Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej], wysłał do Sekretarza Generalnego tej organizacji”.

Oceniając tę drogę MSZ Ukrainy stwierdził – „Tym samym Federacja Rosyjska nigdy nie przeszła legalnej procedury uzyskania członkostwa i nielegalnie zajmuje miejsce ZSRR w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Z prawnego i politycznego punktu widzenia wniosek nasuwa się tylko jeden: Rosja jest uzurpatorem miejsca Związku Radzieckiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ”.

Kijów idzie jednak dalej – „Wątpliwe jest również prawo Federacji Rosyjskiej do członkostwa w ONZ jako całości, ponieważ nie spełnia ono głównego kryterium członkostwa w organizacji. Artykuł 4, punkt 1, wyraźnie stwierdza, że ​​członkostwo w ONZ jest otwarte dla wszystkich miłujących pokój państw. Działania Federacji Rosyjskiej są sprzeczne z koncepcją <<pokoju>>”.

Ukraina wezwała w związku ze swoimi ocenami państwa członkowskie ONZ do pozbawienia Rosji statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa i wykluczenia jej ONZ – napisała Meduza.

 

meduza.io/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Roman1
  Roman1 :

  Banderowcy są lepsi od żydów – wszystkie zbrodnie ZSRR są obecnie przypisywane przez nich i niemal cały zachód wyłącznie Rosji, prawo udziału w radzie bezpieczeństwa po ZSRR powinno jednak przysługiwać Ukrainie (?) Nie wymyśliliby tego lepiej Icek i Kali, choćby nie wiem ile czasu poświęcili razem na myślenie.

  • r2d2
   r2d2 :

   rozumiem że nie podważasz argumentów Ukrainy dotyczących nielegalnego zasiadania w ONZ ponieważ twierdzisz że ZSRR i Rosja to zupełnie coś innego. Czyli wygląda że Rosja faktycznie nielegalnie zasiada w ONZ (które swoją drogą jest martwe i jałowe od dłuższego czasu).

 2. Wronq
  Wronq :

  Cieszy mnie że ukraincy dostrzegają kwestie nielegalności działań Rosji jako republiki poradzieckiej. W ten sam nielegalny sposób zagrabili polskie Kresy. Będąc częścią ZSRR. Oczekuje analogicznej refleksji i oddania polskich ziem prawowitemu wlascielowi.