Kołomyjska eparchia (diecezja) Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UGKC) suspendowała na trzy miesiące księdza Mykołę Medynskiego, ponieważ duchowny startuje w wyborach samorządowych. Wcześniej ksiądz dał się poznać jako kapelan skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora.

Jak podaje lwowski portal Zaxid.net, powołując się na lokalne media, ksiądz Mykoła Medynski, kapelan wojskowy z kołomyjskiej eparchii UGKC został w czwartek suspendowany przez swojego biskupa na trzy miesiące. Powodem zawieszenia jest start duchownego w wyborach do iwanofrankiwskiej rady obwodowej. Odpowiedni dekret w tej sprawie wydał biskup kołomyjski UGKC Wasylij Iwasiuk.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zgodnie z dekretem księdzu zabroniono odprawiania nabożeństw i udzielania sakramentów przez okres trzech miesięcy. Medynski nie może także używać symboli kościelnych i sprawować posługi kapelana.

W ubiegłym tygodniu ks. Medynski zamieścił w sieci kopię kanonicznego ostrzeżenia, które otrzymał od swojego biskupa. Skarżył się przy tym, że jego zwierzchnik stawia go przed wyborem i obiecywał, że spełni wolę hierarchy. Narzekał jednak, że nie pozwala mu się służyć Ukrainie na wzór abp. Szeptyckiego. Deklarował, że oprócz Szeptyckiego „ideałami” jego „marzenia” są ks. Andrij Bandera (ojciec przywódcy OUN Stepana Bandery), abp Slipyj oraz ks. Augustyn Wołoszyn (przywódca ukraińskiego parapaństwa na Rusi Zakarpackiej).

„Uważam, że gdyby nam, kapłanom UGKC, pozwolono oficjalnie kontynuować Tradycję i oficjalnie wpływać na Konstytucję i Proces Legislacyjny od lat 90. XX wieku, a także opierać je na wartościach chrześcijańskich i narodowych, to Ukraina i Gospodarka byłyby inne. A polityka nie byłaby +brudną sprawą+, ale tym, czym tak naprawdę jest: Procesem Ukraińskiego Narodowego Tworzenia Państwa” – pisał duchowny.

Warto zauważyć, że duchowny przedstawia się jako „kapelan Zalizniak”, nawiązując najpewniej do postaci jednego ze sprawców rzezi humańskiej Maksyma Żeleźniaka.

Jednak z jego kolejnych wpisów w mediach społecznościowych wynika, że ksiądz Medynski nie zrezygnował ze startu w wyborach. Kandyduje on z listy partii „Za majbutne” (Za przyszłość).

Ks. Mykoła Medynski podczas krwawych wydarzeń na Majdanie w 2014 roku był kapelanem skrajnie nacjonalistycznego, paramilitarnego Prawego Sektora. Później był twórcą kapelańskiej służby DUK Prawego Sektora walczącego w Donbasie. Według agencji Ukrinform obecnie jest oficjalnym kapelanem greckokatolickim przy ukraińskim Sztabie Generalnym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wybory samorządowe na Ukrainie odbędą się 25 października – w najbliższą niedzielę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska prokuratura bada udział członków Prawego Sektora w masakrze na Majdanie

Kresy.pl / zaxid.net / Ukrinform

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz