Ukraińskie środki masowego przekazu zwracają uwagę, że po niedzielnych wyborach Ukraina będzie miała pierwszego w swojej historii ciemnoskórego parlamentarzystę.

Według wstępnych wyników przedterminowych wyborów parlamentarnych na Ukrainie, w Radzie Najwyższej zasiądzie Żan Bełeniuk. Bełeniuk startował z listy partii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – Sługa Narodu, która uzyskała w Radzie Najwyższej w wyborach proporcjonalnych około 250 mandatów. Uwagę ukraińskich środków masowego przekazu, a także mediów z innych państw poradzieckich zwraca fakt, że Bełeniuk będzie pierwszym ciemnoskórym parlamentarzystą w historii Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Bełeniuk ma 28 lat. Urodził się w Kijowie. Jego ojcem jest obywatel afrykańskiej Rwandy, który zaginął w czasie ludobójstwa do jakiego doszło w tym państwie w 1994 r. Matka jest Ukrainą.  Bełeniuk jest znany jako sportowiec. Uprawia zapasy klasyczne. Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. reprezentując Ukrainę Bełeniuk zdobył srebrny medal. Nowy deputowany zapowiedział, że po uzyskaniu mandatu parlamentarnego nie przerwie kariery sportowej i będzie przygotowywał się do uczestnictwa w przyszłorocznej olimpiadzie w Tokio.

Jak podaje sekcja ukraińska amerykańskiego Radia Wolna Europa, Bełeniuk powiedział, że przed rewolucją Majdanu nie był „szczególnie patriotyczny”. W ruchu protestacyjnym 2014 roku nie uczestniczył, ale jak twierdzi popierał postulowane przez ten ruch zmiany, choć szybko rozczarował się rządami Petra Poroszenki.

Czytaj także: Wybory na Ukrainie: Prorosyjska partia zdecydowanie wygrywa na ukraińskim Donbasie

svoboda.org/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz