2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Nie są znane przyczyny pożaru ??? Jak nie są znane ? Przecież wiadomo ,że to trzecia siła podpaliła.Za parę dni poznamy wyniki śledztwa przeprowadzonego przez SBU.

  2. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Podobny przypadek mial miejsce w Kamieńcu Podolskim . 23 maja 2009r ukraincy podpalili
    kompleks budynków sióstr dominkanek.Miał tam powstać Dom Polski-nie powstał. Ukraincy mówili ,że “Polacy w Kamiencu za wysoko podniesli głowe i trzeba ograniczyc ich zapędy”Miejscowa SBU groziła polskiemu księdzu Alojzemu Kossobudzkiemu ,starającemu zainteresowac tym media ,”żeby nie wtykał nosa gdzie nie trzeba.”jego samego ukrainofilska kuria przeniosła pod Żytomierz. Cytaty pochodzą z ksiązki Marka Koprowskiego – “Śmierć za Sienkiewicza-przesladowania Polaków na Podolu 1918-1991” wyd.Replika 2015.
    Artykuł nie pisze obszernie o dewastacji obiektu i jego zbiorów przez sowietów w 39r. Zbiór ksiąg i eksponatów wywieziono koleja do Drochobycza , reszte spalono, zniszczono i rozkradziono .Obiekt ufundowany przez Stefana Batorego był najlepszą uczelnią jezucką w Polsce i Europie.Miał ogromna bibliotekę , zbiory przyrodnicze , pracownie chemiczną,drukarnie,327 sal,lecznice,,łazienki z wannami, saune, opodal 9 boisk sportowych,sala gimnastyczna,4 korty tenisowe,7 kręgielni, plywalnie, 4 stawy rybne,ogrody i parki. Obiekt mial wodociag i elektrownie. Uczelnia miala bogato wyposażone pracownie-fizyczną,geograficzną, chemiczną,zajęć praktycznych,humanistyczna, muzeum przyrodnicze,sale rysunkową,zbiór etnograficzny, filatelistyczny, numizmatyczny,teatr,sale muzyczną, obserwatorium astronomiczne. Do upadku ZSRRobiekt mieścił sowieckie koszary,które potem przejeli ukraincy.
    Dodać należy ,że pierwszym rektorem był Piotr Skarga .