Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jest zdecydowanie krytyczny wobec uwag prezydenta Francji o relacji z Rosją.

Przewodniczący Rady Ołeksij Daniłow zdecydowanie odrzucił niedawną wypowiedź prezydenta Francji o tym, że zakończenie wojny na Ukrainie powinno obejmować “gwarancje” bezpieczeństwa dla Rosji. Zamiast tego Ukrainiec domagał się osądzenia rosyjskich polityków.

“Chcą dawać gwarancje bezpieczeństwa państwu-terroryście i mordercy? Zamiast Norymbergi – podpisanie umowy z Federacją Rosyjską i uścisk dłoni? Czy ukraińska krew na rękach Putina nie przeszkodzi? Dziwna logika tajnej dyplomacji, której czas się skończył. Jedyną gwarancją jest humanizm europejskiego wymiaru sprawiedliwości, z wyroku [Trybunału] w Hadze nie ma kary śmierci” – słowa Daniłowa zacytowała w niedzielę ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony podkreślił, że teraz trzeba zapewnić światu bezpieczeństwo przed Rosją, a nie odwrotnie.

„Doświadczenia z Budapesztu się przydadzą. Kiedy nie jesteś uzbrojony, nie stanowisz zagrożenia. Niestety, wiemy. Zdenuklearyzowana i zdemilitaryzowana tzw. Rosja jest najlepszą gwarancją pokoju dla Europy i świata” – powiedział Daniłow, odnosząc się do memorandum budapeszteńskiego z 1994 r., w którym USA, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się szanować suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a to ostatnia oddać broń jądrową, jaka pozostała na jej terytorium po Armii Radzieckiej.

W sobotnim wywiadzie telewizyjnym prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że Europa musi przygotować swoją przyszłą architekturę bezpieczeństwa, a Zachód powinien rozważyć, jak odnieść się do gwarancji bezpieczeństwa, których potrzebuje Rosja, jeśli Władimir Putin, zgodzi się na negocjacje pokojowe.

unian.net/kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  “Zdenuklearyzowana i zdemilitaryzowana tzw. Rosja jest najlepszą gwarancją pokoju dla Europy i świata” – powiedział Daniłow” – to niech neobanderowskie władze Ukrainy razem ze swoimi amerykańskimi i brytyjskimi panami “zdenuklearyzują i zdemilitaryzują” Rosję. Na razie jednak to Amerykanie nawet nie mają planów uznania Rosji za “państwo sponsorujące terroryzm”. Poza tym ciekawe co Daniłow miał na myśli mówiąc o “tzw. Rosji”.

  • franciszekk
   franciszekk :

   Przypominam tylko fakcie historycznym jak Amerykanie i Brytyjczycy “szanują” swoich tzw. “sojuszników”!
   Dogadali się w Jałcie ze Stalinem i oddali Polaków (sojuszników) pod “czułą” opiekę ojczulka Stalina!
   Ponadto podobnie zrobili potem z innymi tzw. “sojusznikami”; z Południowym Wietnamem, w Afganistanie, z Kurdami na Bliskim Wschodzie…!
   Jak dostatecznie osłabią Rosję rękami Ukraińców to historia się powtórzy jak powyżej!

  • r2d2
   r2d2 :

   Jeszcze rok temu, nikt nie rozmawiał o potencjalnym Ruskim ataku nuklearnym w Europie. Na szczęście Chińscy panowie zabronili ruskim użycia broni nuklearnej i nagle ruscy przestali straszyć. Ruscy zostali zwasalizowani przez Chińczyków, stając się stacją z surowcami. PKB Rosji jest na poziomie Korei. O tzw. trójkach na linii frontu już chyba nie trzeba wspominać, jak za bolszewików, bo ruscy to bolszewicy i wrogowie, tyle w temacie.

   • franciszekk
    franciszekk :

    Chiny “urosły” i stały się mocarstwem gospodarczym i minitarnym a Rosja do poziomu pionka do rozgrywania na szachownicy mocarstw!
    Głównymi graczami na szachownicy są USA i Chiny a Rosja tzw. popychadłem do rozegrania przez obu graczy.
    W każdej chwili może być przeciągnięta na którąś ze stron.
    Jak zostanie “przeciągnięta” na stronę USA to Ukrainę czeka taki los jak Polskę w Jałcie!!!..

    • Kasper1
     Kasper1 :

     Jak do tej pory to supermocarstwa militarne są dwa – Stany Zjednoczone oraz Rosja i to ChRL kupuje rosyjskie uzbrojenie a nie odwrotnie. ChRL oczywiście urosła ale do drugiej na świecie pod względem zdolności bojowych armii rosyjskiej jednak sporo jej brakuje co potwierdził tegoroczny ranking najbardziej prestiżowego militarnego think-tanku Global Firepower. Poza tym wygląda na to, że Rosja i ChRL dokonały już wyboru strategicznego partnera i że oba państwa są sobie bardzo potrzebne.

     • franciszekk
      franciszekk :

      NIE mam aż takiego rozeznania, żeby podważać, że Chiny militarnie są słabsze od Rosji.
      Gdyby Chiny były słabe to z 100% pewnością USA dokonałoby ataku na Chiny by NIE dopuścić do jeszcze coraz większego ich wzrostu wzmocnienia militarnego i gospodarczego!
      Jestem jednak z wysokim prawdopodobieństwem PEWNY tego co napisałem wcześniej cyt. “Jak zostanie „przeciągnięta” (Rosja) na stronę USA to Ukrainę czeka taki los jak Polskę w Jałcie!!!..”

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Z tezą o “przeciągnięciu” Rosji na stronę USA i “losem Ukrainy” pełna zgoda. Armia ChRL jest trzecią armią świata pod względem zaawansowania technologicznego i dysponuje wystarczającym nuklearnym potencjałem odstraszającym ewentualny atak Amerykanów. Poza tym ChRL ma po swojej stronie Rosję a jej potencjał zapewnia zniszczenie USA i ogólnoświatową hekatombę.